Lara Jade

Photographer / Bak 12
www.larajade.com

English

I remember watching ‘The Birds’ as a child and its concept haunted me for a long time, it took a while before I trusted birds again!

Türkçe

Çocukken ‘Kuşlar’ı izlediğimi hatırlıyorum. Uzun süre hiç aklımdan çıkaramamıştım. Kuşlara yeniden güvenebilmem bir hayli zamanımı aldı!

Midlands

The midlands is a small space but it hosts a variety of locations I've used. I was born here and currently rent a house just down the road from where I used to live, it's close to my university and family. It's not that great for work purposes but I will remain here until I finish university. If I do leave I know this place will hold a lot of memories for me.

Birds

I often use birds in my work to portray a certain mood. I remember watching the 'The Birds' as a child and it's concept haunted me for a long time, it took a while before I trusted birds again! I always use the birds to convey a dark element in my work, you'll find them amongst dark cloudy skies. In my phobia work, I potrayed 'Ornithophobia' - the fear of birds by encasing a girl inside her phobia - a bird cage.


Death

Death is something everyone tries to avoid, it's an awful subject to talk about, but unfortunately it's part life. In my crime scene series I potray scenes of a crime in a 'beautiful' way. This was much inspired by Melanie Pullens colour prints of crime scenes.

Black Rain

Me and my boyfriend started a band up a few years back, at first it was him on his own but we eventually started working together. I'm the singer in the band and he plays guitar. It's great to do something different, sometimes I find myself too wrapped up in photography and Black Rain is a relief from this. At the moment we haven't done anything new because I'm so busy and he's working a lot, but it's something we'll be working on in the future.

Inspiration

My inspiration comes from almost anything. I'm inspired mainly by childhood memories, tales, films and masters in art and photography. Music is also a great inspiration, I often find myself picturing scenes whilst listening to lyrics of a song.

Tim Burton

I've always admired the work of Tim Burton, my favourite film as a child was 'The Nightmare Before Christmas'. I find his works fresh, unique and daring. I hope one day to be as successsful at he is.

2006 (joker word)

Was a year of change for me, early in the year I had put my camera down for a very long time. I wasn't inspired to do anything or create art. When I fell in the summer with peritionitis, it made me realise how precious life is, and whilst you're around you might as well make the most of it. After that I really pushed myself to create and I find my best works are just after this.

[* Inflammation of the peritoneum (the serous membrane which lines part of the abdominal cavity and some of the viscera it contains.) - Wikipedia]

Red

I often use red in my works, it's such a striking colour and immediately pulls the viewier in. It also has a number of meanings, which you'll often find linked to the concept in my works. In the crime scene series, red often portrays danger or death.

Midlands

Midlands küçük bir yer fakat kullandığım çok çeşitli mekanlara evsahipliği yapıyor. Ben burada doğdum. Şimdilerde de eskiden yaşadığım yerin bir sokak aşağısına, üniversiteme ve aileme yakın bir yere taşınıyorum. İş için çok da iyi olduğunu söyleyemem ama üniversiteyi bitirene kadar burada kalacağım. Ayrılsam bile çok fazla anıyı geride bırakmış olacağım.

Kuşlar

Çalışmalarımda kuşları, belli bir ruh halini betimlemek için sıklıkla kullanırım. Çocukken "Kuşlar" filmini izlediğimi hatırlıyorum. Uzun süre hiç aklımdan çıkaramamıştım. Kuşlara yeniden güvenebilmem bir hayli zamanımı aldı! Kuşlara, çalışmalarımda, genellikle karanlık öğeleri ortaya koymak için yer veriyorum. Çoğunlukla onları, karanlık, bulutlu gökyüzünde bulursunuz. Fobi çalışmamda "Ornithophobia"yı görselleştirmiştim. Kuşların bir kızın üzerini örttüğü... Bir nevi kuş kafesi.

Ölüm

Ölüm, herkesin sakınmaya çalıştığı bir şey. Konuşulması saçma aslında, ama malesef o da hayatın bir parçası. Suç mahali adlı serimde suçun "güzel" yönünü sergilemiştim. Bunun ilhamını, Melanie Pullens'in renkli baskılarına borçluyum.

Black Rain

Me & my boyfriend started a band up a few years back, at first it was him on his own but we eventually started working together. I'm the singer in the band and he plays guitar. It's great to do something different, sometimes I find myself too wrapped up in photography and Black Rain is a relief from this. At the moment we haven't done anything new because I'm so busy and he's working a lot, but it's something we'll be working on in the future.

Birkaç yıl önce erkek arkadaşımla birlikte kurduğumuz bir müzik grubu. Önceleri tamamen ona aitti, sonra birlikte çalışmaya başladık. Ben şarkı söylüyorum, o da gitar çalıyor. Başka şeyler de yapabilmek çok güzel. Bazen kendimi fotoğrafın içinde sıkışmış buluyorum. Böyle zamanlarda Black Rain imdadıma yetişiyor. Şu sıralar yeni bir şey yapamadık, çünkü ben çok meşgulüm, erkek arkadaşım da çok çalışıyor, fakat yakında yeniden eğileceğiz.

İlham

Benim ilhamım neredeyse her yerden geliyor. Genel olarak çocukluk hatıralarından, masallardan, filmlerden, güzel sanatların ve fotoğrafın ustalarından... Müzik de ayrıca büyük bir kaynak. Bazen kendimi, bir şarkının sözlerini dinleyip sahneler resmederken buluyorum.

Tim Burton

Her zaman Tim Burton'ın işlerinin hayranı olmuşumdur. En sevdiğim film, "The Nightmare Before Christmas"tır. Burton'ın filmlerini taze, özgün ve cesur buluyorum. Umarım bir gün ben de onun kadar başarılı olabilirim.

2006 (joker sözcük)

Benim için değişimin yılıydı. Başlarında fotoğraf makinemi uzun süreliğine elimden bıraktım. Hiçbir şey beni etkilemiyor, bir şeyler yaratmam için motive etmiyordu. Yaz aylarında peritonit* yüzünden yatağa düştüm. Hayatın aslında ne kadar değerli olduğunun farkına vardım. İnsan yaşadığı sürece yapabildiğinin en iyisini yapmalı dedim. O andan sonra kendimi yeni şeyler yaratmaya ittim ve bugüne kadarki en iyi işlerimi o dönemde yaptım.

* Karın organlarını örten zarın iltihaplanması.

Kırmızı

Çalışmalarımda kırmızıyı sıklıkla kullanırım. Vurucu bir renktir ve izleyiciyi hızla içine alır. Fotoğraflarımın içeriğiyle ilişkilendirilebilecek birçok anlamı vardır. Suç mahali serimde kırmızı, tehlikeyi veya ölümü sembolize eder.