Mike Harrison

Graphic Designer / Bak 10
www.destill.net

English

All the questions I have in my head start with the word ‘why’. Why do we eat animals when they are living creatures like us. Why not eat humans instead?

Türkçe

Aklıma gelen her soru ‘Neden’ sözcüğüyle başlıyor. Neden hayvanları yiyoruz? Onlar da bizim gibi yaşayan canlılar. Öyleyse neden onlar yerine insanları yemiyoruz?

You live in beautiful Plymouth of England. As a 22 year old talented designer, do you think Plymouth is the right place for you to work or are you planning to move in the near future?

Well beautiful is one word to describe Plymouth! The city isn’t big on design really, so the only reason I would stay here is if I was freelancing full time which could be an option when I finish my degree, failing that I would probably seek a job in a small knit team or studio somewhere else, but I love living on the coast so I’d have to take that into consideration.

Do you think education is really important for artistic skills or educating yourself is more effective?

That age old question. Personally I don’t have any formal training or education for what I do, and I think that’s my preferred option because if someone is teaching you then you could get locked into creating generic art, making what they tell you to make and not experimenting and finding your own style. However if your path is 3d, then education in that field is definitely more rewarding because of the complexity of the programs.

As a young artist involved in graphic design, motion graphics and even sculpture, how do you evaluate the future of your career? Will you prefer working as a freelancer or do you consider being a part of an advertising agent?

I’ve been asked this many times, and I believe that I have three main options when I finish my studies. I could start freelancing straight off, get a job with an agency or studio, or set up my own along with a friend or two. Well, I think that I need a lot more experience before setting my own up, and a lot more clients to freelance full time, alas I would like to join a small team of designers/illustrators in a nicely sized studio with a nice water cooler with oh so fresh water.

Why did you choose the name “Destill” for your online presence?

The name destill doesn’t have any meaning really, I describe it as an abstract name because it’s not two words joined together like some people do, and it doesn’t represent anything (apart from myself of course). I went through a few options before choosing destill, I made an artwork way back and gave it the title of destill, this was when I went under a different alias. And when choosing my new name I stumbled upon the work and realised I loved the title!

What does your workspace look like?

My workspace is fairly small and tidy in the most part. I use 2 monitors because it’s so much easier to work with and your workflow is better. I have my sketchbook and various pens/pencils lying around on my desk and some nice speakers for pumping out some mega tunage. My printer/scanner combo sits near me as does a nice cool glass of water, that’s about it!

We know that you like hip hop and funk. Does music affect your creation progress?

I’m not sure really if music really affects my work that much. Whenever I am at my desk there is always music playing because I don’t like the silence. I think that it may have a subtle effect on it and sometimes hearing a certain artist can give me a spark of inspiration.

Are you interested in movies? Which one do you prefer, Hollywood movies or European cinema?

Yea, I love films and cinema. One of my other interests is in video art and installations; I did a project creating my own video art for university last year. I think I like the action and big bucks extravaganza that Hollywood brings to the table in films such as transformers, but what I don’t like about it is the cheesiness and the Americanised look and feel sometimes. That’s where European films are better, they are often more stylish.

Nowadays, current trends in graphic design look specific. Handmade vector characters, brushes, abstract compositions, pieces that combine photography and drawings, sometimes typographic elements… Do you think this style will be permanent or it’s something like fashion and will disappear soon?

Yea I agree they are specific and it’s hard to break the mould these days. I think that all those trends will be with us for a very long time to come, because they look nice and they work, which is what clients want of course, even if they aren’t original or unique. Often young designers starting out will see work that they like, and get heavily inspired from it, frequently creating shockingly similar work to other artists. This can lead to them being locked into a specific style and not breaking out of that, this is just one thing that trends do to art and design.

You were featured in the esteemed magazine Computer Arts and there are hundreds of web sites linking to Destill today. What’s your greatest aim in your life? After what happened, you will say “Ok, I can die now”?

Yep, I am so grateful and proud to have achieved that and people noticing me and my work, I feel extremely lucky aswell. My greatest aim is to be able to start up my own studio doing design and illustration along with one or two of my friends. That would be the perfect life for me, along with a beautiful girlfriend and a beautiful car ;)

Theme of the 10th issue of Bak Magazine is "Why?" What comes into your mind first when you think about that word? Feel free and use your imagination! :)

Why should I answer this question? Heh so many things come into my head, basically all the questions I have in my head that start with the word why e.g. why do we eat animals when they are living creatures like us, why not eat humans instead?

 

İngiltere’de, güzel Plymouth’ta yaşıyorsunuz. 22 yaşında genç ve yetenekli bir tasarımcı olarak bu yerin çalışmak için uygun olduğunu düşünüyor musunuz, yoksa taşınmak gibi bir planınız var mı?

Doğrusu Plymouth’u tanımlamak için söylenebilecek tek sözcük “güzel”. Evet, bu şehir tasarım alanında çok da büyük sayılmaz. Okulumu bitirdikten sonra küçük bir takımda veya stüdyoda iş bulamazsam ve tüm zamanımı serbest çalışarak geçirmek durumunda kalırsam burada devam etmeyi düşünebilirim. Bir yandan da sahil bölgesinde yaşamayı çok seviyorum. Sanırım bunu da dikkate alacağım.

Sizce yetenek isteyen sanatsal işler için eğitim gerçekten gerekli mi, yoksa kişinin kendini eğitmesi daha mı yararlı?

Şu eski soru… Benim herhangi bir resmi eğitim sürecim olmadı. Bu benim kendi tercihimdi çünkü biri size öğretiyorsa sanat üretme noktasında kilitlenip kalabilirsiniz. Denemeden ve kendi tarzınızı bulmaya çalışmadan size söylediklerini yaparak… Ancak alanınız 3 boyutlu yaratım ise, yazılımların karmaşıklığı dolayısıyla eğitim kesinlikle yararlı olacaktır.

Grafik tasarım, hareketli grafik tasarım ve hatta heykel ile iç içe olan genç bir tasarımcı olarak kariyerinizin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Serbest çalışmaya devam etmeyi mi tercih edeceksiniz, yoksa bir reklam ajansının parçası olmayı istiyor musunuz?

Bu soruyu bana birçok kez sordular. Okulumu bitirdikten sonra önümde üç seçenek olduğunu düşünüyorum. Doğrudan serbest olarak çalışmaya başlayabilirim, bir ajansta veya stüdyoda iş bulabilirim ya da bir veya iki arkadaşımla kendi stüdyomu oluşturabilirim. Doğrusu kendi işimi kurmadan önce çok daha fazla tecrübe kazanmam gerektiği kanısındayım. Ve tabii tam zamanlı serbest çalışma için daha çok müşteriye ihtiyacım olacak. Şimdilik tasarımcılardan ve illüstratörlerden oluşan küçük ekipli, yeterince büyük bir stüdyoda, güzel bir su sebili ve taze suyla birlikte çalışmayı istiyorum.

İnternetteki varlığınız için “Destill” ismini seçmenizin nedeni neydi?

“Destill” sözcüğünün aslında herhangi bir anlamı yok. Ben onu soyut bir isim olarak tanımlıyorum. Bazı insanların yaptığı gibi iki sözcüğü bir araya getirip oluşturmadım. Hiçbir şeyi temsil etmiyor. “Destill”de karar kılmadan önce birkaç seçeneğim daha vardı. Sonra yaptığım bir işe bu ismi verdim. Yeni adımı belirlerken de o işe rastlayıp beğenerek onu seçtim.

Bize çalışma ortamınızdan söz eder misiniz?

Çalışma ortamım oldukça küçük ve düzenli. Daha kolay ve verimli olduğunu düşündüğüm için iki monitör kullanıyorum. Masamın üzerinde eskiz defterim, çeşitli kalemlerim ve güzel hoparlörlerim duruyor. Hemen yanımda da yazıcım, tarayıcım ve bir bardak soğuk suyum. Hepsi bu.

Hip hop ve funk türlerinden hoşlandığınızı biliyoruz. Müzik, yaratım aşamanızda sizi etkiliyor mu?

Müziğin çalışmalarımı etkilediğinden pek de emin değilim. Masamda çalışırken daima müzik dinliyorum çünkü sessizlikten hoşlanmıyorum. Belki ince etkileri oluyor olabilir. Bazen de belli bir şarkıcının parçalarını dinlediğimde ilham alabiliyorum.

Sinemayla ilgileniyor musunuz? Hollywood filmlerini mi, yoksa Avrupa sinemasını mı tercih edersiniz?

Evet, filmleri ve sinemayı çok severim. İlgi alanlarım arasında video sanatı ve enstelasyon da vardır. Geçen yıl üniversite için bir video işi de yaptım.

Sanırım Hollywood’un sunduğu hareketi ve yüksek bütçeli filmleri seviyorum. Transformers gibi mesela. Ancak bir yandan da basitliğinden ve Amerikanlaştırılmış görüntü hissinden hoşlanmıyorum. Avrupa filmlerinin daha iyi ve daha şık olduğu nokta da burası.

Bugünlerde grafik tasarım dünyasının, bazı tarzlara doğru yönelim gösterdiğine tanık oluyoruz.. El yapımı vektör karakterler, fırça izleri, soyut yerleştirmeler, fotoğraf ve çizimi bir araya getiren çalışmalar ve zaman zaman tipografik öğeler… Sizce bu tarz kalıcı olabilecek mi yoksa bir moda gibi kısa sürede yok olma ihtimali var mı?

Evet, net bir tarz olduğuna katılıyorum ve bugünlerde onu yıkmanın da pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Bence tüm bu eğilimler uzun süre bizimle olacak çünkü gerçekten güzel görünüyorlar ve işe yarıyorlar. Müşteriler, bu tür işlerin çok özgün ve farklı olmayanlarını dahi beğeniyorlar. Genç tasarımcılar bu çalışmaları görüp etkileniyorlar ve ortaya çıkardıkları eserler, daha önce başkalarının yaptıklarıyla inanılmaz derecede benzerlik taşıyabiliyor. Bu durum, onları bu tarza kilitleyebilir ve zinciri kırmalarına engel olabilir. Belli eğilimlerin sanata ve tasarıma yaptıkları tek kötülük budur.

Prestijli dijital sanat dergisi Computer Arts’ta tanıtılma şansı buldunuz. Ayrıca yüzlerce web sitesinde Destill’in bağlantılarına rastlamak mümkün. Hayattaki en büyük amacınız nedir? Neyi yaşadıktan sonra “Tamam, artık ölebilirim” diyeceksiniz?

Evet, insanların beni ve işlerimi tanıyor olmaları, bana büyük mutluluk ve gurur veriyor. Kendimi aşırı derecede şanslı hissediyorum. En büyük amacım, bir iki arkadaşımla kendi tasarım ve illüstrasyon stüdyomu kurmak. Bu benim için harika bir hayat olurdu. Güzel bir kız arkadaş ve şık bir arabayla birlikte tabii ;)

Bak Dergisi’nde 10. sayının konusu “Neden?” Bu sözcüğü duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Özgür olun ve hayalgücünüzü kullanın!

Neden bu soruyu yanıtlamak zorundayım? Heh, aklıma birçok şey geliyor, mesela aklıma gelen her soru “Neden” sözcüğüyle başlıyor. Neden hayvanları yiyoruz? Onlar da bizim gibi yaşayan canlılar. Öyleyse neden onlar yerine insanları yemiyoruz?