Urko Suaya

Photographer / Bak 14
urkosuaya.com

English

If you look back in the history, the world was always chaotic and armonic at the same time. That’s the natural way.

Türkçe

Geçmişe baktığınızda dünyanın kaotik ama daima uyum içinde olduğunu görürsünüz. Doğal gelişim böyledir.

What kind of family life did you have in your childhood? Do your parents push you to get interested in photography field or did you just discover the talent in you?

I like images since I was very young.
I become from a family of layers.
I am a selfmade photographer.

After working in commercial projects for a long time, artists begin to create their own art to keep getting excited while doing their jobs. You create very impressive personal work and those pieces must be giving a great taste to your professional life. Now close your eyes and imagine... If you had a limitless budget, what kind of personal project would you create?

At this time, after 25 years working in photography, I don't know... Maybe, I would love to travel all over the world making pictures of landscapes & cultures.

As a fashion photographer, you are represented in Spain, Singapore, Mexico and Argentina and you often travel for your photo shoots. In terms of geographical and visual richness, which place do you think is the best among the ones you visited so far and which country would you like most to go someday?

I like all the places I have been. I would like to go to Japan, Escandinavia, Antartica and South Africa.

Do you remember your first photograph published? If yes, what was that and what did you feel when you saw the publication (or billboard)?

Yes, a Levi's 501 Ad. I felt so proud.

Your El Descueve / Patito Feo serie looks very attractive and mysterious. What was the main idea behind the compositions?

I shoot those performers as they really are. Patito Feo & Hermosura are the titles of their performances.

In your compositions, you mostly use people and you worked with so many models up to now. If you had one chance to choose a world famous celebrity to work with, who would be the one?

David Bowie, Johnny Depp, Christopher Walken, Cate Blanchett, Keira Knightley or Julianne Moore.

You are living in the homeland of Tango. Are you interested in music? Does it influence you while working?

I LOVE music, and I can't work without it.

In our interview with the famous advertising and fashion photographer Jill Greenberg (Bak13), she told us that she was nervous about the future for her children, while Zimbabwean graphic designer Chaz Maviyane Davies (Bak04) were sounding like he was really hopeless for 2050. How do you evaluate the future of our blue planet and what comes to your mind when you imagine Argentina in 2050?

If you look back in the history, the world was always chaotic and armonic at the same time. That's the natural way.

Theme of our current issue is '2'. What does this word mean to you?

Couple, second chance, symmetry.

Çocukluğunuzda nasıl bir aile yaşantınız vardı? Sizi fotoğrafçılık alanına iten etkenler arasında anne ve babanız da bulunuyor muydu, yoksa içinizdeki yeteneği kendiniz mi keşfettiniz?

Görsel imgelere olan ilgim çok küçük yaşta başladı. Ama bunda ailemin büyük bir katkısı yoktu. Ben, kendimi geliştirerek fotoğrafçı oldum.

Sanatçılar, bir süre ticari projeler üzerinide çalıştıktan sonra, yaptıkları işten duydukları heyecanı korumak için kendi çalışmalarına ağırlık vererek kişisel eserler yaratmaya yöneliyorlar. Siz de, profesyonel kariyerinize tat katacak son derece etkileyici kişisel çalışmalara imza atıyorsunuz. Şimdi gözlerinizi kapatıp hayal etmenizi rica ediyoruz. Sınırsız bir bütçeniz olsaydı, nasıl bir kişisel proje yaratırdınız?

25 yıl fotoğrafçılık alanında çalıştıktan sonra... Bilemiyorum. Belki tüm dünyayı gezip farklı manzara ve kültürleri görüntülemek isteyebilirdim.

Bir moda fotoğrafçısı olarak İspanya, Singapur, Meksika ve Arjantin'de temsil ediliyor, fotoğraf çekimleri için de çok sayıda ülkeyi ziyaret ediyorsunuz. Coğrafi ve görsel zenginlik açısından düşündüğünüzde, bugüne kadar gördüğünüz yerler arasında en çok hangisinden etkilendiniz? Bundan sonra en çok nereyi görmek istersiniz?

Ben, içinde bulunduğum her yeri sevdim. Japonya'ya, İskandinavya'ya, Antartika'ya ve Güney Afrika'ya gitmek isterdim.

Yayınlanan ilk fotoğrafınız neydi? Gördüğünüzde neler hissetmiştiniz?

Bir Levi's 501 reklamıydı. Kendimle gurur duymuştum.

El Descueve / Patito Feo fotoğraf seriniz gerçekten çok etkileyici ve gizemli görünüyor. Bu çalışmalarınızın arkasındaki temel düşünceyi bizimle paylaşır mısınız?

O icracıları oldukları gibi görüntüledim. Patito Feo ve Hermosura, yaptıkları performansların adlarıydı.

Karelerinizde çoğunlukla insanları kullanıyorsunuz ve bugüne kadar çok sayıda modeli fotoğrafladınız. Projelerinizden birinde birlikte çalışmak için dünyaca ünlü bir isimle çalışma şansınız olsaydı kimi seçerdiniz?

David Bowie, Johnny Depp, Christopher Walken, Cate Blanchett, Keira Knightley veya Julianne Moore'u seçerdim.

Tango dansının anavatanında yaşıyorsunuz. Müzikle aranız nasıl? Dinledikleriniz çalışmalarınızı etkiliyor mu?

Müziğe bayılıyorum! Onsuz asla yaşayamazdım.

Ünlü reklam ve moda fotoğrafçısı Jill Greenberg ile yaptığımız söyleşide, kendisi bizimle çocuklarının geleceğinden duyduğu endişeyi paylaşmış, Zimbabveli grafik tasarımcı konuğumuz Chaz Maviyane Davies ise 2050 yılı için tümüyle umutsuz olduğunu söylemişti. Siz mavi gezegenimizin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce 2050 yılında Arjantin nasıl olacak?

Tarihe dönüp baktığınızda dünyanın daima kaotik dönemler geçirmiş olduğunu, ancak yine de uyumluluğunu koruduğunu görürsünüz. Doğal gelişim böyledir. Umarım kızım benim gibi harika bir hayat yaşayabilir...

14. sayımızın konusu '2'. Bu sözcük size neyi ifade ediyor?

Çift, ikinci bir şans ve simetri.