Vince Frost

Graphic Designer / Bak 04
www.frostcollective.com.au

English

My dream jobs are the ones that i am doing.

Türkçe

Hayalimdeki işler, şu an yapıyor olduklarım.

Most people think that, in an artist's life, childhood is the most important part. Can you tell us about your childhood? Where did you grow up? What kind of things affected your personality?

I was born in Brighton England and my parents and I emigrated to Canada when i was 18 months old. I grew up in a little town called White Rock near Vancouver B.C. I was always outdoors. I have lived in 45 houses in my life. I have always been to new kid, the outsider. And as a result spent my childhood sitting on the fence as an observer. It made me a good listener which has helped me in my career. I have lived in England, Canada, England again, Japan, England and now Australia. My dad was a compositor and worked on the Vancouver sun. He exposed me to type and playing with words.

In 1989 you joined Pentagram and just three years later, at the age of 27, you became their youngest associate. In 1995 you established your own studio - Frost Design. What is your secrets of success? What motivates you to be successful?

My motivation was i was trying to get to a place where i felt good. Being a designer is a great life. But you need to be free from politics and restrictions to be creative. For me i need to be in charge of the destiny of my company to be able to produce good work.

You have won numerous awards from numerous designs. When you look back, which work of you are you proud of most?

I am most proud of our latest work. The work i am doing today. I have learnt so much and continue to learn. For me its important to put yourself outside your comfort zone. Be in a really awkward place were you either sink or swim.

When we look at your designs we see a bold typography, big images and contrast. Which designers inspired you? And how did you achieve such a typographic style?

I suppose it just came out of doing stuff. I was able to be more expressive with my designs than I was able to in my real life.

I wanted the work to be seen and not over looked. Designers like Alan Fletcher, Nevel Brody, Fabion Baron, Alexy Brodovitch inspired me to be playfull, and confident with the blank page.

How do you define "successful design"? What are the mistakes that a graphic designer should be aware of?

Design that answers the brief and more. Finding a unique idea that only can come from the opportunity that you have with the brief. It's a collaboration between you and the client with the objective of making something exist, giving life to an idea and making it reality.

Almost every designer has a dream project. Do you have one? What will you be doing in a few years? What are your plans for the future?

Now really try not to think about the future. I feel content with where I am today and my focus is on now. My dream jobs are the ones that I am doing. Projects like signage for 400 Sydney parks, stage set for Sydney dance company, TV commercials etc, push beyond being a "print" designer and make me feel very nervous. But you get through and with that learn confidence to tackle the next project face on.

Can you tell us about your working habits? What makes you feel comfortable or uncomfortable, and what kind of atmosphere helps you concentrate?

I think i answered the first part. I can concentrate anywhere. I have a busy open plan studio with 26 people constantly grabing me for involvement in projects meetings etc. I have three small children who wake up in the middle of the night and do the same thing.

Let's talk about your hobbies. What makes you happy outside business world? What makes you feel relaxed?

I love being with my kids. I love surfing and running. My hobby is being a designer. It's not a job. It's not 9-5. It's a warm nagging feeling that never leaves me. I love making something live. The feeling of cracking an idea gives me a massive rush and the challenge is capturing that feeling for others to share.

Our theme for this issue is "2050". How will the world be 44 years later?

Gone.

Çoğu insana göre, bir sanatçının hayatında çocukluk en önemli dönemdir. Bize çocukluğunuzdan bahsedebilir misiniz? Nerede büyüdünüz? Kişiliğinizi ne tarz olaylar etkiledi?

Tanrım bu uzun sürebilir.. Ben bir göçebeyim. İngiltere’nin Brighton şehrinde doğmuşum ve ben 18 aylıkken ailemle beraber Kanada’ya göç etmişiz. Vancouver’in yakınında White Rock adlı küçük bir şehirde büyüdüm. Her zaman dışarıdaydım. Hayatım boyunca 45 farklı evde yaşadım. Hep yeni çocuk, dışarıdan gelen oldum. Dolayısıyla da çocukluğumu çitin üzerinde oturup gözlem yapmakla geçirdim. Bu beni iyi bir dinleyiciye dönüştürdü ki kariyerimde bana büyük yardımı olmuştur. İngiltere’de, Kanada’da, tekrar İngiltere’de, Japonya’da, İngiltere’de ve şimdi de Avustralya’da yaşadım. Babam dizgiciydi ve Vancouver Sun’da çalışıyordu. Beni yazmakla ve kelimelerle oynamakla o tanıştırdı.

1989 yılında Pentagram’a katıldınız ve sadece 3 yıl sonra, 27 yaşındayken en genç ortakları oldunuz. 1995’te kendi stüdyonuzu kurdunuz; Frost Design. Başarı sırlarınız nelerdir? Sizi başarılı olmak için ne motive eder?

Motivasyonum şuydu ki; ben kendimi iyi hissedeceğim bir yere gelmek istiyordum. Tasarımcı olmak harika bir şey. Ama yaratıcı olmak için politikalardan ve sınırlamalardan bağımsız yaşamanız gerekiyor. Bana göre şirketimin tam kontrolü bende olmalı ki iyi işler üretebileyim.

Çeşitli tasarımlarla birçok ödül aldınız. Geriye dönüp baktığınızda, en çok hangi işinizle gurur duyuyorsunuz?

En çok son işimizle gurur duyuyorum. Bugün yaptığım işle. Çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Bence kendinizi rahatlık bölgenizin dışına çıkarabilmek çok önemli. Bakalım garip bir yerdeyken batıyor musunuz, yoksa yüzebiliyor musunuz?

Tasarımlarınıza baktığımızda cesur bir tipografi, büyük imgeler ve kontrast görüyoruz. Hangi tasarımcılar size ilham verdi? Böylesine güçlü bir tipografik tarzı yaratmayı nasıl başardınız?

Sanırım birşeyler yaparken birden ortaya çıktı. Tasarımlarımla gerçek hayatta olduğumdan çok daha iyi kendimi ifade ediyorum. Yaptığım işin görülmesini istedim hep, es geçilmesini değil. Alan Fletcher, Nevel Brody, Fabion Baron, Alexy Brodovitch gibi tasarımcılar beni oyuncu olmaya ve boş bir sayfaya güvenle bakmaya alıştırdılar.

"Başarılı tasarım"ı nasıl tanımlarsınız? Bir grafik tasarımcının dikkat etmesi gereken hatalar nelerdir?

Dosyadaki talebi ve daha fazlasını cevaplayan tasarım. Dosyayla beraber gelen fırsat sonucu ortaya çıkan eşsiz bir fikir. Bu bir şeyi var etmek için seninle müşteri arasında olan bir anlaşma. Bir fikre hayat vermek ve onu gerçek kılmak.

Hemen her tasarımcının hayallerinin projesi vardır. Sizin böyle bir projeniz var mı? Önümüzdeki birkaç yılda neler yapıyor olacaksınız? Gelecek planlarınız neler?

Gerçekten geleceği fazla düşünmemeye çalışın. Bugün olduğum yerden çok memnunum ve odak noktam şu an üzerinde. Hayalimdeki işler şu an yapıyor olduklarım. Sidney’deki 400 park için kurumsal kimlik çalışması, Sidney dans şirketi için sahne tasarımı, televizyon reklamları vb. İşler beni bir "baskı" tasarımcısı olmanın ötesine taşıyor ve bazen beni endişelendiriyor. Ama sonuçta atlatıyorsun ve güven kazanıp bir dahaki projene daha sağlam başlıyorsun.

Bize çalışma alışkanlıklarınızdan bahseder misiniz? Sizi neler rahat veya rahatsız hissettirir, ve nasıl bir ortam konsantre olmanıza yardımcı olur?

Sanırım ilk kısımda bunu cevapladım. Her yerde konsantre olabilirim. 26 kişinin sürekli beni sıkıştırıp, projelere soktuğu yoğun bir açık stüdyom var. 3 tane küçük çocuğum var ve onlar da gecenin bir yarısı kalkıp aynı şeyi yapıyor.

Biraz da hobilerinizden bahsedelim. Sizi iş dünyası dışında ne mutlu eder? Ne tür şeyler rahatlamanıza yardımcı olur?

Çocuklarımla olmayı seviyorum. Sörf yapmayı ve koşmayı seviyorum. Hobim bir tasarımcı olmak. Bu bir meslek değil. 9-5 işi de değil. Bu sıcak, boğucu bir duygu ve beni hiç bırakmıyor. Bir şeyi gerçeğe dönüştürmeyi seviyorum. Bir fikri kırmak bana büyük bir haz veriyor ve zorluklar da bu duyguları kapsıyor ve başkalarına iletmeme yardımcı oluyor.

Bu sayıdaki temamız "2050". Dünya 44 yıl sonra nasıl olacak?

Bitmiş.