Alexander Radsby

Graphic Designer / Bak 08
www.alexanderradsby.com

English

There are many places in the world that I want to visit, too much to see in one lifetime. I want to work in the United States. Live the NYC life. In ten years I will probably live and work in the US.

Türkçe

Dünyada ziyaret etmek istediğim birçok yer var. Bir hayata sığmayacak kadar çok... Amerika’da çalışmayı istiyorum. New York hayatını yaşamayı. 10 yıl içinde sanırım orada yaşıyor ve çalışıyor olacağım.

As a 19 year old designer, while having a great talent in graphic design, you also study web programming and you look pretty good at it, too. What's your greatest aim for the future? Where do you see yourself when you become 30?

The greatest aim for the future would be to be able to work with creative and talented people in various co-operative design and art projects, freelance or on a design studio. By the time I am 30, I see myself working with creative and talented people on an award winning company.”

How can you define your country, Sweden? How is art, people relations, the government, streets, galleries etc.?

Sweden is a modern and friendly country in every aspect; the government is probably the best in the world; we help each other in Sweden. We do the best we can to make life it easier to live. We are reserved people but we encourage art, music, movies, culture and life, everything that makes life worth living.

In your beautiful illustration "Wanna Go?", we see the Pissa, Eiffel, Collesium and The Statue of Liberty together. Have you ever thought about leaving your country? Do you "Wanna Go" to another place? Where do you see yourself ten years later?

There are many places in the world that I want to visit, too much to see in one lifetime. I want to work in the United States. Live the NYC life. In ten years I will probably live and work in the US.

In the logo of Kalmar University which you are studying web programming at, we see a key. Which doors do you think this key opens? Do you think communication and design education is sufficient in your country? And what are your comments on the statement "Art cannot be taught"?

I believe that my education can help me to a better understanding on how web development works, at the beginning I was only a designer, I thought about “making things look pretty”. As a developer, I think about backend problems and solutions. With both these, I can make great looking sites with the functionality and accessibility that every site should have. I got both qualities. This will also help me in larger projects in every aspect. Deadlines, amount of hours, problems & solutions.

We have a lot of communication and design education in Sweden; we have Hyper Island (www.hyperisland.se), one of the world’s best digital media schools.

“Art cannot be taught”. I feel technique and theory can absolutely be taught, although, no one can learn how to be creative. Inspiration and the will to commit time to create art are unteachable. That is something you will have to find on your own.

If you wake up tomorrow with limitless money in your bank account, what would you do first?

I would transfer money to my relatives in the Philippines.

In which period of time and with which artists would you like to share your dining table if you have one chance? Can you tell some names who impressed you in the art history?

Present time, I would like to share my dining table with James Widegren (idiocase.com) and Jens Karlsson (chapter3.net). In history, Andy Warhol is probably the only one that got my attention. However, I’m more fascinated and impressed by modern digital artists such as the crew at depthcore.com and the KDU.

Does music change your mood while creating? What kinds of music do you prefer and which artists or bands do you listen mostly?

Music is a big part of my creative process. Couldn’t live without it. I listen to everything, mostly Indie/Rock/Blues music. I listen to bands like Silverchair, Nirvana, Blindside, The Hives, and The White Stripes.

Are you interested in movies? If yes, how do you compare the European Cinema and Hollywood style? Which movie did you watch lately and what do you think about it?

Yes. European Cinema has a more serious and artistic approach to movies rather than Hollywood’s “big and expensive” motion pictures. European Cinema feels more real and they make movies about real situations. I love both types, could not live without them. I watched “Finding Neverland” with Johnny Depp. It was a great movie, artistic and serious. And the tagline is unlock your imagination, simply amazing.

As the capitalism grows day by day, brand addiction started to be a disease for people. Do you have favorite brands that make you feel better or more powerful?

I have a couple of brands that I feel very strong about, I love Coca-Cola, Pepsi will not do. It’s either Coke or Water. I am also thinking of buying a mp3-player. In addition, the only brand I can see myself having is an Apple iPod, other brands just won’t do. I also love vegan shoes, only Macbeth though.

Theme of our current issue is "Me". What comes to your mind when you hear this word? Can you please introduce yourself with three words or one sentence?

Creative, Swedish, Funny.

Henüz 19 yaşında, genç bir grafik tasarımcısınız. Bu alandaki üstün yeteneğinizin yanında programlama üzerine de eğitim aldınız ve o konuda da oldukça iyisiniz. Gelecek için en büyük hayaliniz nedir? 30 yaşınıza geldiğinizde nerede olacağınızı hayal ediyorsunuz?

Yaratıcı ve yetenekli insanlarla ortak tasarım ve sanat projeleri üretebilmeyi hayal ediyorum. Serbest olarak veya herhangi bir tasarım stüdyosu dahilinde. Geleceğe baktığımda; 30 yaşına geldiğimde, ödüllü bir firmada 'yaratıcı ve yetenekli insanlarla' birlikte çalışıyor olduğumu görüyorum.

Ülkeniz olan İsveç'i nasıl tanımlarsınız? Orada sanat, insan ilişkileri, hükümetler, sokaklar, galeriler nasıl? Bize biraz bilgi verir misiniz?

İsveç, her açıdan çağdaş ve dost canlısı bir ülke. Hükümeti belki de dünyadakiler arasında en iyisidir. İsveç'te birbirimize daima yardım ederiz. Hayatı daha kolay yaşanır hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Çekingen insanlarızdır fakat sanatı, müziği, sinemayı, kültürü ve yaşamı, yani hayatı yaşanabilir kılan her şeyi destekleriz.

"Wanna Go?" adlı illüstrasyon çalışmanızda Pisa Kulesi'ni, Eyfel'i ve Özgürlük Anıtı'nı bir arada görüyoruz. Ülkenizi terketmeyi, başka bir yerde yaşamayı hiç düşündünüz mü? 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Dünyada ziyaret etmek istediğim birçok yer var. Bir hayata sığmayacak kadar çok... Amerika'da çalışmayı istiyorum. New York hayatını yaşamayı. 10 yıl içinde sanırım orada yaşıyor ve çalışıyor olacağım.

Web Programcılığı alanında ders aldığınız Kalmar Üniversitesi'nin logosunda bir anahtar görüyoruz. Sizce bu anahtar hangi kapıları açıyor? Ülkenizde iletişim ve tasarım eğitiminin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? "Sanat öğretilemez" düşüncesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başta sadece bir tasarımcıydım. Öğeleri daha 'güzel' göstermek için çalışırdım. Aldığım eğitim sayesinde web uygulamalarını da benimsedim. Artık sorunları ve çözümleri birlikte düşünebiliyorum. Bu sayede hem harika görünen siteler yapabiliyorum, hem de onların en iyi şekilde işleyebilmelerini sağlayabiliyorum. Artık iki güce de sahibim. Bu özelliğimin bana büyük ölçekli projelerde de önemli katkıları oluyor. Teslim tarihleri, saatler, sorunlar ve çözümler...

İsveç'te iletişim ve tasarım eğitimi veren çok fazla yer var. Dünyanın en iyi dijital medya okullarından biri olan Hyper Island (www.hyperisland.se) İsveç'te bulunuyor.

"Sanat öğretilemez"... Bence teknik ve teori kesinlikle öğretilebilir. Ancak kimse yaratıcı olmayı öğrenemez. İlham almak ve sanat üretmek için zaman harcamayı istemek öğrenilebilecek şeyler değildir. Onu siz kendi içinizde bulmalısınız.

Yarın uyandığınızda banka hesabınızda sınırsız bir paranın olduğunu öğrenseydiniz, ilk olarak ne yapardınız?

Filipinler'deki akrabalarıma gönderirdim.

Bir tek şansınız olsaydı, yemek masanızı tarihin hangi döneminde, hangi sanatçılarla paylaşmak isterdiniz? Sanat tarihinde sizi etkileyen isimlerden söz eder misiniz?

Şu anda yemek masamı James Widegren (www.idiocase.com) ve Jens Karlsson (www.chapter3.net) ile paylaşmak isterdim. Tarihte ise en çok ilgileneceğim kişi Andy Warhol olurdu. Fakat ben daha çok; Depthcore'daki, KDU'daki insanlar gibi modern dijital sanat icracılarından etkileniyorum.

Müziğin, eser yaratma aşamasında ruh haliniz üzerinde etkisi oluyor mu? Hangi sanatçı ve grupları tercih ediyorsunuz?

Müzik, yaratıcı sürecimin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Onsuz yaşayamıyorum. Her şeyi dinlerim, çoğunlukla da Indie, Rock ve Blues tarzlarını. Silverchair, Nirvana, Blindside, Hives ve White Stripes gibi grupları tercih ediyorum.

Sinemayla ilgileniyor musunuz? Avrupa sinemasını ve Hollywood tarzını karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo görüyorsunuz? En son hangi filmi izlediniz?

Evet ilgileniyorum. Avrupa sinemasının yapıtları, Hollywood'un "büyük ve pahalı" filmleriyle karşılaştırıldığında daha ciddi ve sanatsal özellikler taşıyor. Avrupa sineması daha gerçek. Onlar daha çok gerçek durumlarla ilgili filmler yapıyorlar. İki türü de seviyorum, ikisi de olmadan yaşayamam. Yakın zamanda Johnny Depp'in oynadığı "Finding Neverland"i izledim. Harika bir filmdi. Sanatsal ve ciddi... Ve anahtar nokta şuydu; "hayalgücünün kilidini aç"... Tam anlamıyla muhteşem.

Her geçen gün büyüyen kapitalizm, marka düşkünlüğünü de insanlar için bir hastalığa dönüştürdü. Sizin de, bir ürününü kullanırken daha iyi veya daha güçlü hissettiğiniz marka veya markalar var mı?

Evet bazı markalar var. Coca-Cola'yı severim, Pepsi'yi değil. O daha çok su katılmış kola gibi. Ayrıca bu aralar bir Mp3 çalar satın almayı düşünüyorum. Düşündüğüm tek marka ise Apple. Diğerleri işe yaramaz. Ayrıca vegan ayakkabıları severim, sadece Macbeth olanları tabii.

Bak Dergisi'nin 8. sayısının konusu "Ben". Bu sözcüğü duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Bize kendinizi üç sözcük veya bir cümleyle nasıl anlatırsınız?

Yaratıcı, İsveçli, komik...