Justin M. Maller

Graphic Designer / Bak 08
www.berndpreiml.net

English

(Love) is having my cup of coffee made for me in the morning.

Türkçe

(Aşk) sabah benim için yapılmış bir fincan kahvedir.

Australia

Is big and dusty, filled with yobbos, bogans and Melburnians.

Melbourne

Home sweet home. I've never been to a place like it, with such a varied, yet vibrant and strong urban culture. A friend of mine from the UK described Melbourne as one big set of interconnected villages, and I thought that was a pretty good way of putting it; each individual suburb has it's own very distinct vibe. For every mood I've got, there's a place for me to go. Having this kind of cultural variety as an everyday commodity is something I took for granted until I did a little bit of travelling around Australia – I'd kind of presumed everywhere was like here, and it just isn't.

Depthcore

The future. It's the future for me, and maybe even the future for this kind of art. It is such an amazing place already, and I firmly believe we've only just begun to tap into our potential. There is so much left to do, I feel like we've barely begun. It's kind of hard to believe we've been doing this for five years now…

Chaos

Not really something I encourage, in life or in art. To me, this is a physical manifestation of a lazy or disorganized mind. I'm all for relaxing control, but always with a purpose in mind.

Surrealism

A pleasant alternative to realism. I've actually written several thousand words on this particular topic – if anyone is especially interested, feel free to email me, I'll shoot you some essay style reading material.

Excitement

Getting mail. I just love getting mail.

Love

is having my cup of coffee made for me in the morning.

Literature

Probably the biggest love of my life, outside of art and music. I'm a fairly avid reader, and I actually majored in creative writing at university. I read for two or three hours a day, and have done since I was about 5. I read everything; classics, plays, pulp, crime, fiction, biographies, you name it. Top three books of all time – Shantaram by Gregory David Roberts, Candy by Luke Davies & A Case Of Lone Star by Kinky Friedman.

Morphine

You've done your homework I see… Morphine are my favourite band of all time. I go through phases of listening with them; they either completely consume me, or I ignore them completely. It is powerful, intricate, simple music that has no peer. Mark Sandman's lyrics are just amazing… I remember reading an interview with him once, he recalled that "as a child, people told me they thought I'd grow up to be a poet. You have to wonder what kind of kid someone would say that to." He died on stage from a drug induced heart attack, aged 47. That kind of sums this music up; it was music that was a long time in the coming, that always knew where it was going to end up. It's my opinion that no artistic person should go through life without listening to their 1992 album 'Good'. I could ramble for hours about this band.

Future

is depthCORE is future is depthCORE is future is depthCORE is future is depthCORE is future is depthCORE is future….

Avustralya

Büyük ve cansızdır. Kaba ve kültürsüz insanlarla ve Melbourne'lülerle doludur.

Melbourne

Evim evim, güzel evim. Hayatımda bu kadar çeşitliliğin olduğu, bu denli güçlü bir şehir kültürü görmedim. Bir İngiliz arkadaşım Melbourne'ü 'Birbirine bağlı köylerden oluşan büyük bir set' sözüyle tanımlamıştı. Çok güzel bir ifade. Her bağımsız varoşun kendine has bir ruhu vardır. Sahip olduğunuz her ruh hali için gidecek bir yer bulabilirsiniz. Avustralya'nın diğer yerlerinde yaptığım küçük seyahatlere kadar böylesine büyük bir kültürel çeşitliliğin içinde yaşamak ayrıcalık gibi geliyordu. Her yerin böyle olduğunu sanmıştım. Malesef yanılmışım.

Depthcore

Gelecek. Depthcore benim geleceğim ve hatta belki bu sanat dalının da geleceği... Şu anda bile müthiş bir yer ve inanıyorum ki potansiyelimizi yakalamaya yeni yeni başlıyoruz. Yapılacak çok şey var. Daha 'ancak' başlayabildik diye düşünüyorum. Açılalı 5 yıl olduğuna inanmak çok zor.

Kaos

Hiç tavsiye ettiğim bir şey değil. Hayatta da, sanatta da. Benim için bu, tembel ve planlama yapamayan akılların fiziksel manifestosudur. Daima rahat ve kontrollü olmalıyım ama her zaman da bir amacım olmalı.

Sürrealizm

Gerçekçiliğin hoş bir alternatifi. Bu başlık hakkında binlerce kelime yazmışlığım vardır. Özellikle ilgilenenler varsa bana e-posta ile ulaşabilirler. Kompozisyonlarımı hemen kendilerine gönderebilirim.

Heyecan

E-posta almak. E-posta almayı çok seviyorum.

Aşk

Sabah benim için yapılmış bir fincan kahve.

Edebiyat

Sanırım hayatımın en büyük aşkı, sanat ve müzik dışında. Oldukça iyi bir okuyucuyum. Üniversitede yaratıcı yazım alanında çalıştım. 5 yaşımdan beri her gün mutlaka 2-3 saat okurum. Her şeyi... Klasikleri, oyunları, romanları, polisiyeden kurmacaya, yaşam öykülerinden başka şeylere, adını siz koyun... Benim için tüm zamanların en iyi üç kitabı; Gregory David Roberts'ın "Shantaram", Luke Davies'in "Candy" ve Kinky Friedman'ın "A Case of Lone Star"ıdır.

Morphine

Gördüğüm kadarıyla ödevinizi iyi yapmışsınız... Morphine benim en sevdiğim müzik grubudur. Güçlü, karmakarışık, eşsiz derecede sade... Mark Sandman'in şarkı sözleri muhteşemdir. Bir defa onunla yapılmış bir röportajı okumuştum. Şöyle diyordu; "Çocukken insanlar bana büyüdüğümde şair olacağımı söylerlerdi. Bunun söylendiği küçük bir çocuk nasıl biri olabilir..." Uyuşturucu kullanımından kaynaklanan kalp krizi sonucu henüz 47 yaşındayken sahnede öldü. Onların müziği, ne zaman biteceğini her zaman bilen bir müzikti... Bence sanatsal yönü güçlü olan hiçbir insan, onların 1992 çıkışlı "Good" albümünü dinlemeden hayatına devam etmemeli. Bu grupla ilgili saatlerce konuşabilirim...

Gelecek

Gelecek depthCORE'dur, depthCORE gelecek, gelecek depthCORE'dur, depthCORE gelecek, gelecek depthCORE'dur, ...