Nazario Graziano

Illustrator / Bak 11
www.nazariograziano.com

English

(If I had limitless budget), I would make a brand new studio in a brand new house on a mountain, near the lake, with my girlfriend and 20 cats.

Türkçe

(Sınırsız bütçem olsaydı) bir dağın eteğinde, göle yakın, yepyeni bir evde, yepyeni bir stüdyo açardım. Kız arkadaşım ve 20 kediyle birlikte...

Lay down on the coach and tell us about your childhood :) What kind of family life did you experience? When you think about your childhood memories, which color do you mostly realize?

I think, I started with graphic design since when I was a little kid. In the first school I liked to design little puppets and sketch with pencil and colored pens. My family education was good and simple. Probably I like graphic design and colors because my father was a whitewasher :)

As an Italian artist, do you think that your country inspired you while you were creating your style? Which Italian artists in the art history impressed you most?

Most of Italian people aware that we live in an inspiring country where "beauty", art and history are everywhere. It's a difficult question... It will seem like presumption, but most of the great artists were Italian, particularly in ancient age (Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Raffaello, Caravaggio, ...) When it comes to modern art, I say Bruno Munari. He made very important things for communication and visual language.

How do you define Italy with 5 words?

I think I will just use two words: "Beautiful" and "Romantic".

You are the founder of inspirational Revolver Lover and the beautiful Anti Magazine. Would you please tell us about the creation progresses of these two personal projects of you? How do you evaluate the future of online publishing?

I'm a great fan of networking, and I think the best way to grow up is working together with other artists, collaborating, posting in the forums, browsing the portals and magazines! This is the main reason why I make Revolver Lover. ANTI is a side-project of RL. ANTI aims to showcase outstanding visual content as an online magazine and also through future exhibitions all around the world. Me and the guys on the RL crew are interested in showcasing all styles of visual media, including: illustration, graphic design, photography, drawing, painting, etc. I think today, blogs, My Space and free online-mags are the new power of graphic design. The best way to find inspirations, news and good ideas! Cheers for ANTI, Bak and all the free magazines on the net!

One of your favorite film directors Federico Fellini says; "All art is autobiographical. The pearl is the oyster's autobiography". Do you think your pieces of work have some clues about your personality?

Sure! I think every pieces of art (music, cinema, photography, poetry...) are made from our lives. Love, hatred, sensations, smells, flavours can never be erased.

Imagine that you have one chance to totally change a big brand's commercial identity designs. Which one would you choose and why?

Probably Goooooooogle... But i think one of the most difficult things to do in graphic design is logo design! Can you really image a new face for Goooooooogle? It's impossible!

Besides Fellini, which directors do you find closer to yourself in terms of visual comprehension? Do you like Hollywood style movies or do you prefer European Cinema?

Uhm, nice question! For today's directors... I like so much the taste of movies like "Me and You and Everyone We Know" of Miranda July, "Goodbye Lenin" and "The Faboulous World of Amelie" and the some from my childood. 80's movies when a i was a kid, such as; "E.T.", "The Goonies", "Star Wars" and I love Tim Burton and Coen Brothers, too. For "classic cinema", I like Kubrick and Hitchcock so much. And finally... I'm a big fan of 50's Science Fiction movies!

Great Italian master Michelangelo says; "There is no greater harm than that of time wasted". Hundreds of years passed after Mr. Michelangelo thought that. Today, our most powerful enemy is time, again... Are you afraid of getting old? After what you do, you will find yourself ready to die?

It's like an old David Bowie's song hehe. You can change time. A day of 24 hours is so short! I need 48 hours! I'm afraid for wasted time when I go in a bookstore. I see the books on the shelves and I think how many years one man needs to read all those books! I feel the same in a DVD store, in a cinema and while searching the internet... Time is too short for everyone! I need 9 lives, like cats.

Imagine that, tomorrow, you will wake up as a different person and live his/her life for the next 24 hours. Who would you choose and what would you do?

I'd like to choose a bird but if I can't choose an animal, then I'd like to be an astronaut in the outer space. Just for one day.

If you had a limitless budget, what kind of personal project would you create and who would you choose to work with?

Uhm... I would make a brand new studio in a brand new house on a mountain, near the lake, with my girlfriend and 20 cats. Then I'd like to found a toy factory and something more in the clothing/skateboard area.

Şöyle uzanın ve bize çocukluğunuzu anlatın :) Nasıl bir aile yaşamınız vardı? Çocukluk anılarınızı düşündüğünüzde gözünüzün önüne hangi renkler geliyor?

Sanırım grafik tasarım ile ilgilenmeye başladığımda henüz ufak bir çocuktum. İlkokulda küçük kuklalar tasarlar, kurşun kalem ve renkli tükenmezlerimle eskizler çizerdim. Ailemden aldığım eğitim ise iyi ve basitti. Sanırım grafik tasarımını ve renkleri seviyor olmamı, babamın badanacı olmasına borçluyum :)

İtalyalı bir sanatçı olarak, ülkenizin, tarzınızı oluştururken size ilham verdiğini söyleyebilir misiniz? Sanat tarihinde sizi en çok etkileyen İtalyan sanatçılar kimlerdir?

Çoğu İtalyan vatandaşı, güzelliğin, sanatın ve tarihin bezediği, ilham verici bir ülkede yaşadığının farkındadır. Bu zor bir soru... Biraz varsayım gibi olacak ama, büyük sanatçıların çoğu İtalyan'dır. Özellikle de eski çağda; Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Raffaello, Caravaggio, ... Bunlar sadece en ünlüleri. Modern sanat için de Bruno Munari diyebilirim. İletişim ve görsel dil anlamında çok önemli şeyler yapmıştır.

İtalya'yı beş sözcükle nasıl tanımlarsınız?

Sanırım ben sadece iki sözcük kullanacağım; "Güzel" ve "Romantik".

İlham veren Revolver Lover sitesinin ve Anti Magazine adlı e-derginin yaratıcısısınız. Bize bu iki kişisel projenin yaratım süreçlerinden söz eder misiniz? İnternet yayıncılığının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ben sıkı bir internet hayranıyım ve kişinin kendini geliştirmesi için en iyi yöntemlerin; diğer sanatçılarla birlikte çalışmak, işbirliği yapmak, forumlara yazmak, portalları ve e-dergileri ziyaret etmek olduğunu düşünüyorum. Revolver Lover'ı yaratmamın başlıca sebebi buydu. ANTI de RL'nin bir yan kolu olarak görülebilir. ANTI'nin hedefi, olağanüstü görsel içerik öğelerini ve çeşitli sergileri bir elektronik dergi yapısıyla sunmaktır. Ben ve RL'deki dostlarım, görsel sanatların her türünü; illüstrasyonu, grafik tasarımı, fotoğrafı, çizimleri, resimleri ve bunun gibi birçok disiplini sergiliyoruz. Bence bugün; bloglar, My Space ve ücretsiz elektronik dergiler, grafik tasarımın yeni gücünü temsil ediyor. İlham kaynağı bulmanın, haberleri öğrenip iyi fikirler almanın en iyi yolları... ANTI, Bak ve diğer tüm e-dergilere selamlar!

En sevdiğiniz film yönetmenlerinden biri olan Federico Fellini şöyle diyor; "Sanatın tümü otobiyografiktir. İnci de istiridyenin otobiyografisidir." Siz, yaptığınız işlerin, kişiliğinizle ilgili ipuçları taşıdığını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle! Bence her türlü sanatta, müzikte, sinemada, fotoğrafta, şiirde, ürettiğimiz her şey hayatımızdan beslenir. Aşk, nefret, duyular, kokular, tatlar... Bunlar asla silinemez.

Büyük bir markanın kurumsal kimlik tasarımlarını tümüyle değiştirebileceğinizi düşünün. Tek şansınız var... Hangi markayı seçerdiniz?

Sanırım Goooooooogle... Ama bence grafik tasarım adına yapılabilecek en zor işlerden biri logo tasarımıdır. Goooooooogle için yepyeni bir yüz tasarlayacağınızı düşünsenize. Bu imkansız!

Fellini'nin dışında, hangi film yönetmenlerini görsel anlayışınıza daha yakın buluyorsunuz? Hollywood stilini mi, yoksa Avrupa sinemasının tarzını mı tercih edersiniz?

Hm, güzel bir soru. Bugünün yönetmenlerine bakarsak... Miranda July'nin "Me and You and Everyone We Know" filmi, sonra "Goodbye Lenin", "The Fabulous World of Amelie Poulain"... Ve çocukluğumdan bazı filmler... 80'lerin yapımları. "E.T." gibi, "The Goonies" gibi, "Star Wars" gibi... Sonra, Tim Burton ve Coen Kardeşler'i severim. Konu klasik sinema olursa Kubrick ve Hitchcock'a bayılırım. Son olarak da... 50'lerin bilim kurgu filmlerinin büyük bir hayranıyımdır.

Büyük usta Michelangelo şöyle diyor; "Hayatta kaybedilmiş zamandan daha büyük hasar yoktur". Bay Michelangelo'nun bu sözü söylemesinin üzerinden yüzlerce yıl geçti ve bugün hala en güçlü düşmanımız zaman. Yaşlanmaktan korkuyor musunuz? Yaşamınızda neyi gerçekleştirdikten sonra kendinizi ölmeye hazır hissedersiniz?

Eski bir David Bowie şarkısı gibi, hehe. Zamanı değiştirebilisiniz. Ben bir günün 48 saat olmasını istiyorum. 24 saat yetmiyor! Bir kitapçıya girdiğimde harcanan zaman konusunda endişelenmeye başlıyorum. Raflarda kitapları görüyorum ve tüm bu kitapları okumak için kimbilir kaç yıl gerekir diye düşünüyorum. Aynı şeyi DVD dükkanında, sinemada ve internette arama yaparken de hissediyorum. Zaman herkes için çok kısa. Ben kediler gibi 9 can istiyorum!

Yarın başka bir insan olarak uyanacağınızı ve 24 saat boyunca onun hayatını yaşayacağınızı hayal edin. Kimi seçer ve neler yapardınız?

Aslında ben bir kuş olmak isterdim ama hayvan seçemiyorsam uzayda astronot olmayı tercih edebilirdim. Sadece bir günlüğüne.

Sınırsız bütçeniz olsaydı nasıl bir kişisel proje üretir ve kimlerle çalışırdınız?

Sınırsız bütçem olsaydı bir dağın eteğinde, göle yakın, yepyeni bir evde, yepyeni bir stüdyo açardım. Kız arkadaşım ve 20 kediyle birlikte... Sonra bir oyuncak fabrikası ve giyim ile kayak alanlarında bir şeyler daha...