Peter Jaworowski

Graphic Designer / Bak 06
www.hejz.com

English

I think the paper will loose it’s value in the 2nd generation of ‘ internet age’.

Türkçe

Bana kalırsa kağıt, internet çağının ikinci nesli geldiğinde değerini kaybedecek.

You were born in Warsaw and instead of the solid and aggressive design style of Poland, you prefer creating softer and more innovative works. How do you evaluate the future of graphic arts?

My journey with digital art and design has started on deviantart forums, i've never looked much into polish design scene to be honest. i always wanted to be somehow original ( heh everyone wants !), but the things that pushed me forward were mostly portfolios of abroad artists. Future of graphic arts is slightly connected with design in my eyes. Both are about originality, but it's getting harder and harder to be original from day to day, i'm very curious what the future will bring, but also i can't predict anything. I'm rather person who's going with the flow, rather than sitting and thinking what it will be in a couple of days/ years and so on.

What can you say for your country? Have you ever thought of living in another place?

Polish girls are beautiful. Food is great so do people, but to be honest i thought of moving many times, but after graduating on university. I think that abroad i could learn a lot more cause the design is on much highier level than in Poland, there are a lot more great companies who i would like to work with as well. Opportunities are extremely higher. What's more, I see designer job as a chance to meet many fascinating people but also see many different places and get to know other cultures, which i'm very excited about.

We know that Poland was well known for the poster designs especially in the period between 1950 and 1970. What can you say about that time? Which artists in the art history inspired you most?

Of course i can't remember those times hehe, but as for the artists it was for sure Picasso and Polish Matejko. For their style and using in on the different matter. Pure design that could be used for many things. Great people, great knowledge, great inspiration.

What kind of computer and software do you use? What does your workspace look like?

I'm working on a simple PC, it's okay for my needs, tho i'm thinking of buying a mac in some time. what about my workspace? hehe i always have many things in front of me, like books, some paper sheets, and other stuff that should be thrown away, it's like controlled mess.

You studied Information Technology and then you began to work on digital media. Now you are a very talented and lucky graphic designer. Lucky, because you are 20 years old and you worked for great clients including Nike. Have you ever thought about your greatest aim in your life? What is it?

My aim is to work in BigSpaceship together with Jens Karlsson and James Widegreen, someday. I don't know if it's possible, it's rather like a dream, but who knows what life will bring. i'm young everything can happen.

You were featured in some other magazines before Bak. Some of them are real magazines and the others are e-zines. What do you think about the magazines presented on the internet? Do you think the paper will loose its value against digital media in the future?

I think papers are for wider public. it's something material, you can touch this, hold it, throw it away. It's for common people that not necessarily are familiar with internet, for example older people. But they might like your work if the see it on newspaper on magazine. I think e-mags are mostly for people younger and more familiar with internet, for the people from the age of the internet. I think the paper will loose it's value in the 2nd generation of ' internet age'.

What do you think of music? Does the music that you listen to find reflection in your frames? Do you need music while you are working?

Music is very important in my life. I hardly have to work in silence. It's a great source for relaxing also as an inspiration. I do like listening to the lyrics of the songs and find quotes that i might paste into my life. Some of them are so real and they fit so well.

If you have a chance to remove a part in the world history, which period would you choose?

For sure, World War. Too much sensless cruelty. Loads of pain and suffer. It didn't have to be like that i think. There is always a better way than violence. It must be...

Theme of our current issue is "Road". What does this word mean to you?

Theme 'road' always reminds me old times, few years back when i was in high school, it was one of the matura exam themes, hehe. after graduating i felt like one of the travellers passing his own way. I had to move to the capital of Poland which is Warsaw to study at Highier Institue of Information Technology.

Where I'm now... Lots of bad memories and feelings according i had because of this, but it also pushed me to work harder. So under the word 'road' i see quite long time of my private life and designer as well.

Polonya'nın Varşova kentinde dünyaya geldiniz. Ülkenizin katı ve agresif tasarım anlayışına karşın siz daha yumuşak ve yenilikçi çalışmalar yapmayı tercih ediyorsunuz. Grafik sanatlarının geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dijital sanat ve tasarım yolculuğum Deviantart forumlarında başladı. Dürüst olmam gerekirse Polonya'nın tasarım kimliğini pek incelemedim. Her zaman (herkesin istediği gibi) ben de özgün olmak istedim. Ancak beni ileriye götüren şeyler, çoğunlukla yabancı sanatçıların portfolyoları oldu. Benim gözümde, grafik sanatlarının geleceği, tasarımla biraz bağlantılı. İkisi de özgünlükle ilgili fakat özgün olmak günden güne, giderek zorlaşıyor. Geleceğin ne getireceğini çok merak ediyorum ve hiçbir tahminde bulunamıyorum. Ayrıca neler olacağını düşünmektense akışına bırakmayı tercih ediyorum.

Ülkeniz hakkında ne söyleyebilirsiniz? Hiç başka bir ülkede yaşamayı düşündünüz mü?

Polonyalı kızlar çok güzel. Yemekler ve insanlar da... Ama dürüst olmak gerekirse buradan taşınmayı birçok kez düşündüm, tabii üniversiteden mezun olduktan sonra. Yurtdışında çok daha fazla şey öğrenebileceğimi düşündüm çünkü tasarım, dışarıda Polonya'dakinden çok daha ileride. Çalışmak isteyeceğim çok fazla büyük şirket var. Fırsatlar çok çok daha fazla. Dahası; tasarımcılığı, harika insanlarla tanışmak ve aynı zamanda farklı yerler ve kültürler görmek için bir şans olarak değerlendiriyorum. Bu beni çok heyecanlandırıyor.

Grafik tasarım dünyasında Polonya'nın, özellikle 1950-1970 yılları arasındaki dönemde afiş tasarımlarıyla öne çıktığını biliyoruz. Siz bu dönemle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Sanat tarihinde adı olan hangi sanatçılar size ilham veriyor?

Tabii o dönemleri hatırlayamıyorum hehe. Fakat sanatçılara gelince tabii ki Picasso'yu ve Polonyalı Matejko'yu sayabilirim. Tarzları ve farklı olguları kullanmaları açısından. Birçok şey için kullanılabilecek yalın tasarımlar. Büyük insanlar, büyük bilgi birikimi, büyük ilham kaynağı.

Ne tür bir bilgisayar ve hangi yazılımları kullanıyorsunuz? Çalışma alanınızdan söz eder misiniz?

Basit bir PC ile çalışıyorum. Benim ihtiyaçlarımı karşılıyor. Yakın zamanda bir Mac almayı düşünüyorum. Çalışma alanım? Hehe. Her zaman önümde bir sürü şey olur. Kitaplar, kağıt parçaları, atılmış başka şeyler... Kontrollü bir pasaklılık gibi.

Bilgi Teknolojileri konusunda eğitim aldınız ve daha sonra dijital medya üzerinde çalışmaya başladınız. Şu an çok yetenekli ve bir hayli şanslı bir grafik tasarımcısınız. Şanslısınız, çünkü henüz 20 yaşındasınız ve içlerinde Nike'ın da bulunduğu büyük müşterileriniz var. Bugüne kadar hayattaki en büyük amacınızı düşündünüz mü? Bizimle paylaşır mısınız?

En büyük hedefim bir gün BigSpaceship'te Jens Karlsson ve James Widegreen ile çalışabilmek. Mümkün mü bilmiyorum, doğrusu bu biraz da hayal tabii, ama hayatın ne getireceğini kim bilir. Henüz gencim, her şey olabilir!

Bak'tan önce birkaç farklı dergide tanıtıldınız. Bazıları gerçek dergiler, bazıları ise internet üzerinden sunulan yayınlardı. Sanal dergi kavramına nasıl bakıyorsunuz? Sizce kağıt, gelecekte dijital medya karşısında tutunabilecek mi?

Bence kağıt daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Kağıt bir madde, dokunabiliyorsunuz, tutabiliyorsunuz, fırlatıp atabiliyorsunuz. İnternetle ilgisi olmayan insanlara da onunla ulaşmanız mümkün. Örneğin yaşlı insanlara. Gazetede veya dergide işlerinizi görüp beğenebiliyorlar. Ben, elektronik dergilerin daha çok genç ve internetle daha içiçe olan insanlara hitap ettiğini düşünüyorum. Bana kalırsa kağıt, değerini, internet çağının ikinci nesli geldiğinde kaybedecek.

Müzikle ilgileniyor musunuz? Dinlediğiniz müzik, çalışmalarınıza yansıyor mu? Çalışırken müziğe ihtiyaç duyuyor musunuz?

Müziğin benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Sessizlikte çok zor çalışıyorum. Müzik, rahatlamak ve ilham almak için müthiş bir kaynak. Şarkıların sözlerini dinleyip hayatıma yapıştırabileceğim bölümleri bulmayı seviyorum. Bazıları çok gerçekçi oluyor ve hayatıma tamamen uyuyor.

Dünya tarihinden herhangi bir bölümü çıkarabilme şansınız olsaydı, hangi dönemi seçerdiniz?

Tabii ki dünya savaşını. Son derece anlamsız suçlar... Acı ve kederle dolu. Böyle olmamalıydı diye düşünüyorum. Her zaman şiddetten daha iyi bir yol var. Olmalı!

Bak Dergisi'nin 6. sayısında konumuz "Yol". Bu sözcük size neyi ifade ediyor?

"Yol" bana eski zamanları hatırlatıyor. Yüksek okul yıllarında sınav konularımdan biriydi, hehe. Mezun olduktan sonra, kendi yolunda giden bir seyyah gibi hissetmeye başladım. Bilgi Teknolojileri Enstitüsü'nde okumak için Polonya'nın başkenti Varşova'ya gitmek zorundaydım. Birçok kötü anım oldu, birçok kötü duyguyu yaşadım ama bir yandan da daha çok çalışmak için motive oldum. Yani "yol" sözcüğünün altında; özel yaşamımdan ve tasarımcı kimliğimden uzunca bir dönemi görüyorum.