Thomas Schostok

Graphic Designer / Bak 05
www.ths.nu

English

To be immortal would be boring. I’d prefer going through walls!

Türkçe

Ölümsüzlük sıkıcı olurdu. Ben duvarlardan geçebilmeyi tercih ederdim!

Can you tell us about your working habits and workspace? What would we see on the table of Thomas Schostok and what kind of music would we hear if we visit him while working?

I usually stand up at 8am in the morning, went swimming for half an hour. Then I head directly to my studio for the first coffee and a quick breakfast... The rest of the day happens on pure accident.

I usually working on a Apple Mac. On my table are piles of paper, some digital gadgets I even don’t know their function and a book from David Carson to remind me to avoid the mainstream during designing stuff.

'Aloha from Hawaii - The Alternate Concert' from Elvis Presley is constantly playing over the day since two weeks now.

When you take the technological developments into consideration, how do you evaluate the future of graphic design and illustration?

What's really happened to the technological developments in design if you disregard the internet (that's old news anyway)? Sure, Photoshop has more features now that can make any retard with a pirate copy into a 'designer', but design and illustration is still where it was 10 years ago. Nothing’s really changed. Sure, graphic design is being applied more in various mediums such as shop interiors/windows, vinyl toys and so forth, but there's nothing really new within the actual designs. At least not as a reaction to any new technological advances...

Today, we are communicating with e-mails, not writing letters or sending cards anymore. Surely, these technological developments will continue with an increasing speed. However, this situation is not completely positive. We are losing some values. What do you think about this? What shouldn't change even if everything does, in your opinion?

I think the future of communication will be video chatting (even if we already have it). I’m not sure if we really lost some values. I mean, a hand written letter of your lover can’t be substituted with email or video chatting. I saw people who weren’t able to write words on paper, or had problems with their handwriting because of the fact, that they simply don’t write on paper anymore, just emailing. That’s terrible. I love things, that are written by hand. I can only hope that those things will be preserved in the future by people.

As the owner of the old and wonderful Beast Magazine, what do you think about e-zines? Can they be the future of publishing?

Maybe the future is now? I see a new trend coming. For example, printing on demand is be something that we might see in the future. Printing books and magazines is very cheap right now, due new printing services over the internet. I’m always a friend of printed stuff, somewhat you can hold in your hands. E-zines can’t offer you that pleasure.

You say you work very hard and you don't have time to go on publishing the inspirational Beast Magazine. This is a good example which proves that boring corporate works are limiting our imagination and freedom. Do you think working as a freelancer or founding an agency can be a solution?

No, absolutely not. If you found an agency or a design studio (like myself) you don’t have normal life. You can’t simply go home and have your private life. The situation is, I always think about jobs and projects. I don’t stop working just because I’m at home. When I worked as a freelance I had much more time to do 'private' projects.

Do you like traveling? Which countries and cities do you want to visit most?

I don’t like traveling. Traveling makes me hungry and tired. I like to work.

Are you interested in cinema? Which directors do you find closer to yourself?

Quentin Tarantino could be my man.

Theme of our 5th issue is "Game". Do you remember what kind of games had you played in your childhood?

Taxi Driver and Building worker, ohh, and playing 'doctor games' with the girl next door.

Imagine that life is a computer game and it has cheats. What cheats would you use? Would you want to be immortal?

To be immortal would be boring. No, I'd prefer going through walls!

What is your greatest aim in your life?

My goal is to find a girlfriend who isn’t afraid of taking 6 meals a day!

Bize çalışma alışkanlıklarınızdan ve iş ortamınızdan söz eder misiniz? Sizi çalışırken ziyaret etsek, masanızda neler görürüz, ne tarz müzik duyarız?

Genellikle sabah 8 gibi kalkar, yarım saatliğine yüzmeye giderim. Sonra günün ilk kahvesi ve hızlı bir kahvaltı için stüdyoma giderim. Günün geri kalanı tamamen tesadüflere bağlıdır.

Çoğunlukla Apple Mac ile çalışıyorum. Masamda birkaç kağıt, ne işe yaradıklarını bilmediğim birkaç dijital alet ve tasarım yaparken monotonlaşmamamı hatırlatan bir David Carson kitabı vardır.

Stüdyomda iki haftadır sürekli olarak Elvis Presley'in "Aloha From Hawaii – The Alternate Concert"ı çalıyor.

Günümüzdeki teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurduğunuzda, grafik tasarım ve illüstrasyon dallarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İnterneti saymazsanız (ki bu eski bir haber), tasarım dünyasında tam olarak nasıl bir teknolojik gelişme oldu? Tabii, Photoshop'un şimdi daha çok özelliği var, hatta bir gerizekalıyı bile korsan bir kopyasıyla tasarımcıya dönüştürebiliyor, ama tasarım ve illüstrasyon 10 yıl önce neredeyse bugün de orada duruyor. Gerçekten hiçbir şey değişmedi. Uygulama alanları çeşitlilik kazandı, dükkan vitrinlerine ve içlerine taştı, oyuncaklara ve daha fazlasına, ama gerçek tasarımlarda bir farklılık yok. En azından teknolojik avantajların getirisi anlamında...

Günümüzde artık yalnız e-postalarla iletişim kuruyoruz. Ne mektup yazıyor, ne de kart gönderiyoruz. Teknoloji, her geçen gün artan bir hızla gelişmeye devam edecek. Ancak bu durum çok da olumluymuş gibi görünmüyor. Bazı değerlerimizi yitiriyor gibiyiz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? "Her şey değişse de biri aynı kalmalı" dediğiniz bir şey var mı?

Bence geleceğin iletişim şekli görüntülü sohbet biçminde olacak. (Hatta şu an bile ona sahibiz.) Gerçekten bazı değerleri yitiriyor muyuz, bilmiyorum. Tabii sevgilinizin eliyle yazdığı bir mektup e-posta ya da videonun yerini tutamaz. Bazı insanlar görüyorum ki elle yazı yazamıyorlar, çünkü artık buna ihtiyaç duymuyor ve e-posta gönderiyorlar. Bu korkunç bir şey. Elle yazılan şeyleri severim. Gelecekte insanların bu tür şeyleri koruyacaklarını sadece temenni edebiliyorum.

Çok sevilen eski Beast Dergisi'nin sahibisiniz. Elektronik dergiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yayıncılığın geleceğini oluşturacak kadar güçlüler mi?

Belki de gelecek şu andır. Yeni bir trendin oluştuğunu görüyorum. İsteğe bağlı baskı olayını gelecekte göreceğiz. Örneğin, internetteki baskı hizmetleriyle birlikte kitapların ve dergilerin baskıları ciddi şekilde ucuzladı. Basılı yayınların her zaman yanındayım. Ellerinizle tutup hissedebiliyorsunuz. Elektronik dergiler size bu keyfi sunamıyor.

Çok çalıştığınızı ve Beast Dergisi'nin yayınını sürdürecek vakti bulamadığınızı söylüyorsunuz. Bu, şirket işlerinin sıkıcılığının hayalgücümüzü ve özgürlüğümüzü kısıtladığının güzel bir örneği gibi görünüyor. Sizce serbest çalışmak veya bir ajans kurmak çözüm olabilir mi?

Kesinlikle hayır. Bir ajans veya benimki gibi bir tasarım stüdyosu kurarsanız normal bir hayatınız olamıyor. Evinize gidip özel hayatınızı yaşayamıyorsunuz. Çözüm işler ve projelerde. Evde olduğum için çalışmamazlık etmiyorum. Serbest çalıştığımda özel projelerime ayıracak daha çok vaktim oluyordu.

Seyahat etmeyi sever misiniz?

Hayır sevmiyorum. Yolculuklar beni yoruyor ve acıktırıyor. Ben çalışmayı seviyorum.

Sinemayla ilgileniyor musunuz? Hangi yönetmenleri kendi görsel bakışınıza yakın görüyorsunuz?

Sanırım benim adamım Quantin Tarantino.

5. sayımızın konusu "Oyun". Çocukluğunuzda oynadığınız oyunları anımsıyor musunuz?

Taksicilik ve inşaat işçiliği... Ah, bir de komşunun kızıyla doktorculuk oyunları...

Hayatın, hileleri de olan bir bilgisayar oyunu olduğunu hayal edin. Hangi hileleri kullanırdınız? Ölümsüz olmak ister miydiniz?

Ölümsüzlük sıkıcı olurdu. Ben duvarlardan geçebilmeyi tercih ederdim!

Hayattaki en büyük amacınız nedir?

Günde 6 öğün yemek yemekten korkmayan bir kız arkadaş bulmak!