Andrio Abero

Graphic Designer / Bak 02
www.andrioabero.com

English

Successful design is something that boldly communicates using only one word and one image.

Türkçe

Tasarım, tek bir kelime ya da imaj kullanarak cesurca iletişim sağlayabiliyorsa başarılıdır.

You are a Filipino (as long as we have found out ;) Do your educational and cultural background effect your design mostly?

I'm first generation Filipino American, and I grew up in the suburbs of Vancouver, WA. My parents are from the Philippines and worked a lot to put me and my sister through school. They weren't too happy when I told them that I wanted to study at a design school. I don't think they quite understood the career opportunities with illustration and graphic design, but they were very supportive nonetheless. I guess knowing where they're are coming from, and how much hard work they've done, inspire me to make the most my life.

What is the role of music in your inspirational world?

I grew up listening to a lot of 80's pop. I got into alternative in high school like any other kid, but soon discovered an underground music scene where kids dressed funny and had crazy hair. I thought this was cool and unique. I started listening to a lot of local Portland music and naturally branched out to national indie bands. This was my introduction to poster design and great album art. I always thought it would be cool to do album covers and show posters for the bands that I listened to.

What makes you busy except design nowadays?

I picked up break dancing almost a year and a half ago. Seattle has a huge bboy scene, and a lot of people think it's something that died in the 80's. It was really popular then, went underground in the 90's, and now it's becoming popular again, but it really takes time and dedication to be good. I practice at least three to five nights a week. I also spend a lot of time with my girlfriend and our cat. I really like traveling. I recently went to Japan for the first time and got inspired to learn japanese.

How did you decide to be a designer?

I guess becoming a designer just happened naturally during my time in college. It's a great combination of expression through words and imagery, working with interesting people and projects, and making a living at the same time.

What are your influences?

There are a lot of influential Seattle designers circulating around the music scene here. Jeff Kliensmith's work was some the first designs I was inspired by, later followed by Shawn Wolfe and the Ames Bros, and of course Art Chantry. They all have bold and interesting uses of hand rendered type or imagery, all attributing the the Northwest rock aesthetic.

You had worked for Electronic Arts before. What kind of works did you do back there?

I started as a junior interface designer and worked my way up as a lead user interface designer on a couple of titles. It mostly involved making style boards and screen layouts in Photoshop. It was great working there, but I could only work on so many car genre games.

What are your principles when designing a poster?

I try to create non traditional layouts with bold and simple graphics. Typography is really important to me, so I try to integrate the type and image, rather than safely place it at the top or bottom. The right color combination and the use of knockouts and overlays to achieve more from less, help make a design more interesting.

What mediums do you use usually?

I do most of my design in the computer. I'll quick sketch things out for ideas and scan them into the computer. Sometimes projects require a hand touch, so I'll make a print out of the design and work on top of it with transparencies and pencil and fine tune it by hand before scanning it back into the computer. I also do my own screen printing for show posters, so everything from the concept to the design to the finished print(s) are all done in-house.

Where are you planning to be in five years' time? What is your greatest aim in life?

In five years I plan to be living and working in NYC. I just moved into a new studio, which is a big accomplishment. I'm working beside my talented friends. Someday I'd like to open a storefront/gallery/design shop all-in-one. My greatest aim in life right now is to travel around the world and ride my bike across the US by myself.

The eternal question: Digital versus analog?

Sometimes I wish I lived analog, but everything is so digital and instantaneous now. It's like appreciating vinyl records over mp3s. While I love my iPod, I hate that I import a CD, which to me isn't the most durable media, and then file it away as soon as it's done. I used to buy more vinyl, but I don't have the time to sit down and listen. The digital world has made it easier for me to multitask but ultimately it's made me too busy to enjoy the simpler things in life.

What do you think is a successful design? And can you give us some examples?

Something that boldly communicates using only one word and one image. I can't think of anything right now as an example.

Theme of our second issue is "white". What does this word mean to you?

I think of a new beginning, a clean slate. I also think white is the new black. New products seem to shifting towards white. I even started to wear more white, but I can't stand white belts.

Bildiğimiz kadarıyla Filipinlisiniz. Eğitiminiz ve kültürünüz tasarımlarınızı etkiliyor mu?

Ben birinci göbekten Filipin-Amerikalıyım, ve Vancouver’ın banliyölerinde büyüdüm. Ailem Filipinli, beni ve kız kardeşimi okutmak için çok çalışmışlar. Bir tasarım okulunda okumak istediğimi söylediğimde pek mutlu olmadılar. İllüstrasyon ve grafik tasarım alanındaki kariyer fırsatlarını tam olarak anladıklarını sanmıyorum, ama yine de destek oldular. Sanırım, onların nereden geldiklerini ve ne kadar çok çalıştıklarını bilmek bana tüm hayatımı oluşturmakta ilham verdi.

İlham dünyanızda müziğin rolü nedir?

Ben 80lerin pop müziğiyle büyüdüm. Tüm çocuklar gibi lisede alternatif müziğe ilgi duydum, ama kısa zaman sonra çocukların komik kıyafetler giydiği ve çılgın saçlar yaptığı bir yeraltı müziği keşfettim. Bunun havalı ve benzersiz olduğunu düşündüm. Ciddi bir şekilde yerel Portland müziği dinlemeye ve doğal olarak ulusal indie grupları beğenmeye başladım. Poster tasarımı ve albüm sanatıyla tanışmam bu sayede oldu. Dinlediğim grupların albüm kapaklarını ve posterlerini hazırlamanın çok iyi olacağını düşündüm hep.

Şu sıralar tasarım dışında neyle ilgileniyorsunuz?

Neredeyse bir buçuk yıl önce break dansa başladım. Seattle bunu yapan gençler için çok uygun bir yer ve birçok insan bunun 80’lerde öldüğünü iddia ediyor. O zamanlar gerçekten popülermiş, 90larda yeraltına inmiş, şimdi yine popüler sanata dahil oluyor ama iyi olmak için gerçekten zaman ve azim gerekiyor. Ben haftada en az üç ila beş gece çalışıyorum. Ayrıca kız arkadaşım ve kedimizle de çok vakit geçiriyorum. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Kısa süre önce Japonya’ya ilk kez gittim ve Japonca öğrenmeye karar verdim.

Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Sanırım tasarımcı olma fikri üniversite yıllarımda kendi kendine ortaya çıktı. Tasarım, kelimeler ve imgelerin kombinasyonundan oluşan harika bir ifade şekli. Ayrıca ilginç insanlarla ve projelerde çalışmak, aynı zamanda bundan para kazanmak da harika.

Nelerden etkilenirsiniz?

Seattle’da müzik alanında etkili olan birçok tasarımcı var. Jeff Kliensmith’ın tasarımları ilk başlarda bana çok ilham verdi, daha sonra Shawn Wolfe ve Ames Bros ve tabi ki Art Chantry. Hepsinin cesur ve ilginç el yapımı örnekleri ve imge kullanımları var, hepsi de Northwest rock estetiğinin özelliklerini taşıyor.

Daha önce Electronic Arts için çalıştınız. Orada ne tür işler yaptınız?

Alt kademe bir arayüz tasarımcısı olarak başladım ve birkaç başlıkta kurşun kalem kullanan bir tasarımcı olarak yukarı tırmandım. Genelde Photoshop’ta stil tahtaları ve sahne planları yapmayı gerektiryordu işim. Orada çalışmak harikaydı, ama sadece bu kadar araba oyunu üzerinde çalışabilirdim.

Bir poster tasarlarken nelere dikkat edersiniz?

Cesur ve basit grafiklerle gelenekselden uzak planlar yaratmaya çalışıyorum. Tipografi benim için gerçekten çok önemli, bu yüzden güvenli bir şekilde en üste ya da en alta yerleştirmektense, yazı ve görüntüyü birleştirmeye çalışıyorum. Doğru renk kombinasyonu ve kaplama ile bitirici öğe kullanımı azdan çoğu elde ederek tasarımı daha ilginç hale getiriyor.

Genelde hangi araçları kullanıyorsunuz?

Tasarımlarımın çoğunu bilgisayarda yapıyorum. Fikirlerin hızlıca taslağını çıkarıp tarayarak bilgisayara aktarıyorum. Bazen projelere el de değmesi gerekebiliyor, o zaman tasarımın çıktısını alıp üzerinde kalemle çalışıyorum ve bilgisayara yeniden geçirmeden önce elle ayarını iyice yapıyorum. Gösteri posterlerinin ekran çıktısını da kendim yapıyorum, böylece kurgudan tasarımın son aşamasına kadar herşey evde yapılmış oluyor.

Bundan beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Hayattaki en büyük amacınız nedir?

Beş yıl içinde New York’ta yaşıyor ve çalışıyor olmayı istiyorum. Yeni bir stüdyoya taşındım ki bu benim için büyük bir başarı. Yetenekli birçok arkadaşımla çalışıyorum. Bir gün; tanıtım vitrini, galeri ve tasarımın bir arada olduğu bir yer açmak istiyorum. Şu an hayattaki en büyük amacım dünyayı dolaşmak ve Amerika’yı kendi kendime bisikletle turlamak.

Hep sorulan o klasik soru: Dijital mi analog mu?

Bazen keşke analog yaşasam diyorum ama artık herşey çok ani ve dijital. Bu plakları mp3lere tercih etmek gibi birşey olurdu. iPodumu sevsem de, bir CD getirtmekten nefret ediyorum, çünkü bu benim için en sağlam medya kolu değil, işin biter bitmez dosya halinde başka yere yolluyorsun. Eskiden daha çok plak alırdım ama oturup dinleyecek vaktim yok. Birçok işi bir arada yürütmek açısından dijital dünya bana büyük kolaylık sağladı ama sonuçta beni hayattaki basit şeylerden zevk alamayacak kadar da meşgul etmeye başladı.

Sizce başarılı bir tasarım nasıldır? Birkaç örnek verebilir misiniz?

Tek bir kelime ya da imaj kullanarak cesurca iletişim sağlayan bazı şeyler. Şu an aklıma bir örnek gelmiyor.

İkinci sayımızın teması "beyaz". Bu kelime sizin için ne ifade ediyor?

Yeni bir başlangıç geliyor aklıma. Ayrıca beyazın yeni siyah olduğunu düşünüyorum. Yeni ürünler beyaza kaymış durumda. Ben bile daha fazla beyaz giyinmeye başladım, ama beyaz kemerlere katlanamıyorum.