Xavier Encinas

Graphic Designer / Bak 02
www.xavierencinas.com

English

I make design for my pleasure so I don’t need to take all the opportunities, only those who seem very interesting.

Türkçe

Keyif için tasarım yapıyorum. Bu yüzden benim için ilginç görünen işler dışında tüm fırsatları değerlendirmeye ihtiyaç duymuyorum.

Freedom

Be free to choose my clients. I make design for my pleasure so I don't need to take all the opportunity, only those who seems very interesting for my design.

Travel

Definitely the city of London. It's a great city of inspiration for. Everything got a strong graphic touch. With my girl friend we used to go there very often.? We also travel a lot with The My Brand project. It's very good because every country has a different approach against design.

My Brand Project

Well it's a graphic design project we (my girl and I) started 2 years ago. We asked 30 designers from different country to create an original artwork about the world of brands. Now we are making a World Tour exhibition and soon we will release a book about. www.my-brand.com

Capitalism

It's too late...

Jazz

Jazz is part of my life. I'm an amateur trumpet player. You know these guys Miles Davis, John Coltrane, Charlie Parker were monster in their time and now they are still alive with their music. It's also a great source of inspiration for my work. Not working on the characters but most in the improvisation point of view. Jazz is freedom and freedom is jazz.

Paris

Where I live. Great city.

White

Now I want to work only with black and white colors with great typography. White is freedom but it's also a big wall you need to cross over.

Internet

My graphic design school

Peace

You're right!

Future

More unusual project, more design, more freedom more unity between people.

Özgürlük

Müşterilerimi seçerken özgür davranırım. Keyif için tasarım yapıyorum. Bu yüzden benim için ilginç görünen işler dışında tüm fırsatları değerlendirmeye ihtiyaç duymuyorum.

Seyahat

Kesinlikle Londra şehri. İlham almak için harika bir yer. Her şeyin güçlü bir grafik tavrı var. Kız arkadaşımla sık sık gidiyoruz. Ayrıca The My Brand Project ("Benim Markam Projesi") ile de bolca seyahat ediyoruz. Çok keyifli bir şey çünkü her ülkenin tasarıma bakışı farklı.

My Brand Projesi

Kız arkadaşımla iki sene önce başlattığımız bir grafik tasarım projesi. Farklı ülkelerden 30 tasarımcıya, markalar dünyasıyla ilgili özgün eserler üretmelerini söyledik. Şimdi bir dünya turu sergisi düzenliyoruz ve çok yakında bir de kitap çıkaracağız.

Kapitalizm

Artık çok geç...

Caz

Caz hayatımın bir parçası. Amatör olarak trompet çalıyorum. Miles Davis, John Coltrane ve Charlie Parker'ı bilirsiniz. Kendi zamanlarında birer canavardılar ve şimdi hala müzikleriyle yaşıyorlar. Ayrıca caz, karakteri itibariyle olmasa da doğaçlamaya uygun yapısıyla işlerim için de büyük bir ilham kaynağı oluşturuyor. Caz özgürlüktür, özgürlük ise caz.

Paris

Yaşadığım yer. Harika bir şehir.

Beyaz

Şu an sadece siyah ve beyaz ile, mükemmel tipografinin üzerinde çalışmak istiyorum. Beyaz özgürlüktür ama aynı zamanda aşmanız gereken büyük bir duvardır.

İnternet

Benim grafik tasarım okulum.

Barış

Haklısınız!

Gelecek

Olağandışı bir proje, daha çok tasarım, daha çok özgürlük ve insanlar arasında daha çok birlik...