Andreas Shabelnikov

Graphic Designer / Bak 07
www.shabelnikov.ru

English

People who visit Latvia say that it’s one of the best cities they have ever seen... But for me it’s quite boring, because I prefer big cities with lots of traffic...

Türkçe

Turistler, Riga’nın gördükleri en güzel şehirlerden biri olduğunu söylerler fakat benim için çok sıkıcıdır. Ben caddelerinde trafiğin sıkıştığı büyük şehirlerde yaşamayı tercih ederim.

1985

Yeh, the year when my life has started. I think I knew in early ages what occupation I will take in the future. I had a huge interest in drawing and graphic design even when I was a kid. I spent all of my time on drawing, while all of my mates were playing outside. Well, I think its wasn’t that bad that I didn’t communicate with people of my age in that time, I didn’t find it interesting enough… Don’t know really why, but I preferred to spend my time alone doing my own stuff. Since I was 15 I started to play with html and then decided to move on with web design. So it’s almost 8 years that I’m in. Quite good experience!

Riga

It’s quite beautiful and small city with one million of population located near Baltic sea. Well, lots of foreign people who visit Latvia says that its one of the best cities they have ever seen… But for me it’s quite boring, because I prefer big cities with lots of traffic, like New York, Moscow or London. For now I spent some time working in Moscow and my next city is New York, hopefully I will get this visa as soon as possible and will move there. Don’t think that I can improve myself in Riga anymore.

Love

What’s that? Is that when people get married? Honestly no idea about that at all, had some in school, but nothing really serious. I guess it’s just not the time yet. But ye, that thing is necessary to live well, And yes, to be honest I had some kind of bad luck in past on that, so I prefer not to speak much about that, sorry guys!

Blue

I’m not a really bit fan of the blue at all. I use it very rarely, and only if it’s a client rule. I’m trying not to use it in my personal works. And yeah, my favorites are black, white and red!

Photoshop

Totally the most popular software for designers. I’m also the one who use it all the time for all of the work I’m doing. Web, art, photo… Everything. I think I started to use it when it was 4 version, or… Don’t really remember. Still there are some things that I don’t like how Adobe made, but overall its super nice and very interactive application for everyone. Should I say anything else?

Digital Abstracts

Since I started to learn web design I was trying also to get any of my projects online and make something for my own, for fun. I had a few bad attempts before Digital Abstracts came in my mind and I and some of my friends just finally launched it in early 2000. For till now it has enough popularity to move on. We are currently working on the new version of that. It might be online in the middle of 2007. It’s gonna be something big and massive and very helpful for designers so stay tuned and be patient. Oh yes, we are always looking for talents to join our team.

MTV

I did a couple of projects for them, I can’t talk much about that, because it’s a little confidential. The projects were for a few well known design agencies in US and Europe.

Photography

Well, that’s my primary hobby… I started take photographs when I was very young and till now, that's the best thing I prefer to do in my spare time. Also, that's also a huge inspiration for my commercial the works. Too bad, I don't have enough time to travel more and do more sessions. I have some plans to make some commercial photography as well, but that’s just a goal for future.

Cinema

I forgot the last time when I visited cinema… Unfortunately not much time lately for rest. Anyway I’m trying to watch all the latest movies anyhow. Just getting them from the net. I think the last movie I saw – was “The Holiday” with hot Diaz in line J Nice, easy movie.

Fame

Oh yes, I’d love to have my own TV show about design and fashion.

1985

Evet, hayatımın başladığı yıl. Sanırım küçük yaşlarımda gelecekte ne iş yapacağımı biliyordum. Çocukken bile çizime ve grafik tasarımına müthiş bir ilgim vardı. Yaşıtlarım sokakta oynarken ben bütün zamanımı çizim yaparak geçirirdim. O zamanlarda yaşıtım olan insanlarla pek iletişim kurmazdım çünkü onları pek de ilginç bulmuyordum. Neden bilmiyorum ama zamanımı yalnız geçirmeyi seviyordum. 15 yaşından sonra html ile oynamaya başladım ve web tasarımıyla ilgilenmeye karar verdim. Yani 8 yıldır bu işin içindeyim. Harika bir tecrübe!

Riga

Baltık Denizi'nin yakınında bir milyon nüfuslu çok güzel ve küçük bir şehir. Letonya'yı ziyaret eden turistler, Riga'nın gördükleri en güzel şehirlerden biri olduğunu söylerler. Fakat benim için çok sıkıcıdır. Çünkü ben caddelerinde trafiğin sıkıştığı büyük şehirlerde yaşamayı tercih ederim. New York, Moskova veya Londra gibi. Şu an Moskova'da zaman geçiriyorum ve bir sonraki şehrim New York olacak. Umarım şu vizeyi en kısa zamanda alıp oraya taşınabilirim. Kendimi Riga'da daha fazla geliştirebileceğimi sanmıyorum.

Aşk

O nedir? İnsanlar evlendiğinde mi olur? Dürüst olmam gerekirse aşk ile ilgili hiçbir fikrim yok. Okuldayken bazı şeyler olmuştu ama ciddi değildi. Sanırım henüz zamanı gelmedi. Ama evet, iyi yaşamak için onun da gerekliliğine inanıyorum. Ve geçmişte şansın pek de yüzüme gülmediğini söyleyebilirim. Bu konuda daha fazla konuşmamayı tercih ediyorum. Kusura bakmayın çocuklar!

Mavi

Doğrusu mavinin hayranı olduğumu söyleyemem. Nadiren kullanırım. Mesela bir müşteri kuralı olarak önüme konmuşsa. Kişisel işlerimde pek tercih etmem. Ve evet, benim gözdelerim siyah, beyaz ve kırmızıdır!

Photoshop

Tasarımcılar için kesinlikle en popüler yazılım. Ben de her zaman, bütün yaptığım işler için onu kullanıyorum. Web sitesi tasarımı, sanat çalışmaları, fotoğraflar... Her şey. Sanırım kullanmaya başladığımda versiyonu 4 veya onun gibi bir şeydi. Tam olarak hatırlamıyorum. Hala Adobe'nin yaptığı ve benim hoşlanmadığım bazı şeyler var ama genel olarak Photoshop bir harika ve herkes için son derece etkileşimli bir yazılım. Başka bir şey söylememe gerek var mı?

Digital Abstracts

Web tasarımını öğrenmeye başladığımdan beri kişisel projeler yapmak, kendim için, eğlenmek için bir şeyler üretmek istemişimdir. Digital Abstracts aklıma gelmeden ve 2000 yılının ilk aylarında arkadaşlarımla birlikte bu siteyi açmadan önce bazı kötü denemelerim de oldu. Digital Abstracts, bugüne kadar yeterince popülerlik kazandı. Şimdi yeni sürümü için çalışıyoruz. 2007 yılının ortalarında yayında olabileceğini sanıyorum. Büyük, çok büyük bir şey olacak ve tasarımcılara büyük yardımı dokunacak. O yüzden hatta kalın ve sabırlı olsun. Ah bu arada her zaman takımımıza yeni katılacak yetenekli insanlar ararız.

MTV

Onlar için birkaç proje yaptım. Bununla ilgili fazla bir şey söyleyemem çünkü bazı bilgiler gizli. Projelerde Amerika'dan ve Avrupa'dan bazı ünlü reklam ajansları için çalışmıştım.

Fotoğraf

Öncelikli hobim... Fotoğraf çekmeye başladığımda çok gençtim. Bugün hala boş zamanlarımda yapmayı en çok sevdiğim şeydir. Ayrıca fotoğraf, kurumsal işlerimde benim için müthiş bir ilham kaynağı oluyor. Ne yazık ki seyahat edip fotoğraf çekimi yapmak için çok fazla zaman bulamıyorum. Profesyonel anlamda da fotoğraf çekmeyi düşünüyorum ancak bu şimdilik bir hayal.

Sinema

Sinemaya en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum. Ne yazık ki dinlenmek için pek vaktim olmuyor. Yine de en yeni filmleri bir şekilde izlemeye çalışıyorum. Çoğunlukla internetten alarak. Sanırım son izlediğim film seksi Diaz'ın oynadığı "Tatil" ("The Holiday") idi. Güzel, rahat izlenen bir film.

Şöhret

Ah evet, tasarım ve modayla ilgili bir televizyon programımın olmasını çok isterdim.