Patrick Hoelck

Photographer / Bak 07
www.patrickhoelck.com

English

There aren’t any rules in photography. There is only action and moment.

Türkçe

Fotoğrafta kural yoktur. Sadece hareket ve ‘o an’ vardır.

While the famous graphic artist and painter Andy Warhol says "My idea of a good picture is one that is in focus and of a famous person", Marcel Duchamp says "Unless a picture shocks, it is nothing." And Patrick Hoelck is taking shocking photographs of famous people in a very stylish way. What kind of photography do yo enjoy most? Fashion, ads, celebrities or another?

As cliché as it sounds, I enjoy it all. I don’t feel stronger about any one or the other. Experience, team, and people are my desires.

You worked with lots of celebrities from Paris Hilton to Tommy Hilfiger, Tom Cruise to Clint Eastwood. Here comes a traditional question, which you might have answered too many times before. Which celebrity photoshoot impressed you most?

They all have been impressive. The personalities of each person are always different. I always say Dolly Parton. I found her very humble and loving in a pure and simple way. But, as you said above, it’s a tough question.

Like some important photographers, the very famous Turkish photographer Ara Guler thinks that photography is not art and it just gives the message. This is an interesting subject to discuss but finding an exact answer does not seem possible. What qualities should a photograph have to be mentioned as a piece of art?

If it breathes with soul and has a heart beat. If you look one extra second and remember it. If you don’t say, “Oh, that was the 80’s, 90’s, 2000’s etc…” I feel that many images aren’t art and are just a fleeting moment. I see how many photographers are strong in their moment, and then quickly fade to be forgotten just a few short years later. I guess that the work and the public decide who and what carries on forever. It’s kinda sad that we’ll all be gone when this question is truly answered.

There is a quote whose author is unknown; "If you're photographing in color, you show the color of people's clothes. If you use black and white, you will show the color of their soul." Do you believe in the magic of B&W?

I feel that all is magic and moment. And that these statements are heavily of this kind. Yet, the moment is truly universal. People that approach it with, “You should and it is and blah blah blah,” reminds me of suppression in school. There aren’t any rules in photography. There is only action and moment.

You are not just using the light, you are playing with it. And your colors are, with one word, fascinating. These elements are coming together and creating the unique style of Patrick Hoelck. As a very talented and well known photographer, what's your greatest aim in life?

My greatest aim is to send love over statements in order to help others to know that they are all at this moment, and that there is nothing greater than eternal bliss. There is nothing outside of yourself….nothing underlying can bring you what you don’t already have.

One of your followers on the net says that he adores your lighting and adds; "Patrick Hoelck takes photographs as if they were movie stills." We know that you have also very impressive music videos. Have you ever thought about being a part of the movie industry and making a feature film?

Yes, a film has been on my list since I was 13 years old. I have a few scripts written, and I will direct them. I just don’t presently have the time to commit to a feature film. But, yes, cinema was always my crutch in unhappy times. I was a romantic lost child, and I used to hide in movies or imitate them to get through those hard moments.

Imagine that there is a country named "Patrick Hoelck". What would it look like? What kind of flag, anthem or language would it have?

Is this a trick question? It reminds me of an interview I saw where Barbara Walters asked Catherine Hepburn if she were a tree, what kind of tree would she be?

The theme of our current issue is "Dream". What does this word mean to you?

Everything. All I did to get through childhood was dream. Now, with a lot of action and very little talk, I’m living in what were just my dreams.

Ünlü grafik tasarımcı ve ressam Andy Warhol "Bence iyi bir resim, doğru odaklanmış ve ünlü bir insana ait olan resimdir" derken Marcel Duchamp ise "Bir resim insanı şok etmiyorsa o bir hiçtir" görüşünü savunuyor. Ve Patrick Hoelck, ünlü insanların şok eden görüntülerini son derece şık bir biçimde fotoğraflıyor. En çok hangi tür fotoğraftan hoşlanıyorsunuz? Moda mı, reklam mı, ünlüler mi, yoksa bir başka tür mü?

Beklendiği kadar klişe bir yanıt, "hepsinden hoşlanıyorum". Birinde kendimi öbüründen daha güçlü hissetmiyorum. Tecrübe, ekip ve insanlar benim arzularım.

Paris Hilton'dan Tommy Hilfiger'a, Tom Cruise'dan Clint Eastwood'a kadar çok sayıda ünlüyle birlikte çalıştınız. Belki daha önce defalarca yanıtladığınız klasik bir soru, hangi ünlüyle yaptığınız fotoğraf çekiminden daha çok keyif aldınız?

Hepsi çok etkileyici. Her insanın kişiliği farklıdır. Ama ben her zaman Dolly Parton derim. Onu çok mütevazı ve sevimli buluyorum. Duru ve yalın. Ama sizin de söylediğiniz gibi, bu zor bir soru.

Dünyadaki bir çok önemli fotoğrafçı gibi Türkiye'nin en iyi fotoğrafçılarından Ara Güler de fotoğrafın sanat olmadığını ve yalnızca mesaj verme görevini üstlendiğini düşünüyor. Bu gerçekten ilginç bir tartışma konusu ancak mutlak doğruyu bulmak imkansız görünüyor. Sizce bir fotoğrafın sanat eseri olarak tanımlanabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

Eğer fotoğraf ruhuyla nefes alıyorsa ve bir kalp atışı varsa. Bir saniye daha fazla bakıyor ve anımsıyorsanız. "Aa, 80'ler, 90'lar, 2000'ler vb." demiyorsanız... Ben birçok fotoğrafın sanat olmadığını, sadece küçük enstantaneler olduğunu hissediyorum. Çok sayıda fotoğrafçı görüyorum, kendi dönemlerinde çok güçlüler ancak birkaç yıl sonra bir anda yok olup, unutulup gidiyorlar. Ben, kimin kalıcı olacağına işin kendisinin ve halkın karar vereceğine inanıyorum. İşin üzücü tarafı, bu soru tamamıyla yanıtını bulduğunda hepimiz ölmüş olacağız.

Söyleyeni bilinmeyen bir söz şöyle diyor; "Renkli fotoğraflarda yalnızca insanların kıyafetlerinin rengini görüntülersiniz. Siyah beyazda ise ruhlarının rengini". Siz siyah beyazın sihrine inanıyor musunuz?

Bence tümüyle sihir ve an. Ve bu sözler ağırlıklı olarak bu tarzdadır. "An", her yerde aynıdır. Ben "Şöyle yaparsanız böyle olur, falan filan" gibi sözleri okullarda sindirmek için söylenen sözler gibi algılıyorum. Fotoğrafta kural olmaz. Sadece hareket ve "an" vardır.

Siz ışığı sadece kullanmıyor, onunla oynuyorsunuz. Ve renk seçimleriniz tam anlamıyla göz kamaştırıyor. Bu öğeler bir araya gelerek Patrick Hoelck'in özgün tarzını oluşturuyor. Yetenekli ve ünlü bir fotoğrafçı olarak hayattaki en büyük amacınız nedir?

En büyük amacım insanlara sevgi gönderip onlara, hepsinin aslında bu anın bir parçası olduklarını, hiçbir şeyin sonsuz mutluluktan daha büyük olamayacağını anlatmak. Sizin dışınızda bir şey yoktur. Altta yatan hiçbir şey sizi aslında sahip olmadığınız bir şeye sahip kılmaz.

İnternetteki takipçilerinizden biri, ışık kullanımınıza 'taptığını' belirterek şöyle diyor; "Patrick Hoelck; fotoğrafları, her biri bir film karesiymiş gibi çekiyor". Fotoğraf çalışmalarınızın dışında birbirinden etkileyici müzik videolarına da imza attığınızı biliyoruz. Bugüne kadar sinema sektörünün bir parçası olmayı ve uzun metrajlı bir film çekmeyi düşündünüz mü?

Evet, bir film yapma planı 13 yaşımdan beri listemde. Yazdığım birkaç senaryo var ve onları çekeceğim. Şu anda uzun metrajlı bir filme kalkışacak kadar vaktim yok. Fakat evet, sinema mutsuz zamanlarımda her zaman benim en sadık destekçim olmuştur. Romantik ve kayıp bir çocuktum. Filmlerin içine gizlenip onları taklit ederek zor zamanlarımdan kurtulmaya çalışırdım.

"Patrick Hoelck" adında bir ülke olduğunu düşünün. Neye benzerdi? Nasıl bir bayrağı, marşı ve resmi dili olurdu?

Bu bir tuzak soru mu? Barbara Walters'ın Catherine Hepburn'e "Bir ağaç olsaydınız nasıl bir ağaç olmak isterdiniz" diye sorduğunu hatırladım.

Bak Dergisi'nin 7. sayısının konusu "Hayal". Bu sözcük size neyi ifade ediyor?

Her şeyi! Çocukluğumu atlatmak için yaptığım her şey hayaldi. Şimdi çok fazla hareket ve çok küçük konuşmalarla yaşadığım hayat sadece benim hayallerim.