Maciej Hajnrich

Illustrator / Bak 07
hot.valpnow.com

English

I’m enjoying dreaming everyday. It makes me happier and allows me to think abstract. Currently my greatest aim is to be as good designer as it could be. I’m working hard and I won’t stop.

Türkçe

Her gün hayal kurmaktan keyif alıyorum. Beni mutlu ediyor ve soyut düşünmemi sağlıyor. Şu an hayattaki en büyük hedefim, olabildiğince iyi bir tasarımcı olmak. Çok çalışıyorum ve durmayacağım.

What does Nletylko mean?

Ha! You are the first man asking me about that name. It's interesting, because I'm using it since 4 years and now it's only a domain name, but many people associate me with "nietylko" what is not my name or even nick. I wonder how will you spell it ;) Anyway >Nietylko< should be written separately: >nie tylko< what means "not only".

It's always great to see simple and solid graphics, especially on posters. Following this idea, your creations give the audience what they want to see and what they exactly need to read. What do you know about Eastern European poster art?

That's correct - Eastern, or Polish Poster School impacted me about year ago. That's why some of my posters are naked, without computer graphic - the idea was to train some skills without new techniques, make simple and fast order. Polish Posters after WWII were unique because of style and theme. A lot of metaphors that will not irritate government plus new tools absence - thats why circus and theatral posters looks like. This stream is still active.

Which one makes you happier, poster designs, album covers, flyers or something else?

It's a good question. I really enjoyed posters because of their workspace. Albums are different, you have less space but you can combine lots of pictures so the final work is something similiar to book - every page brings something different. Both things makes me happy, but I'm enjoying illustration too - everything depends on theme, if it's interesting it's no matter where will you apply your work. Exploring new areas is also a good way to design more. I'm keen on new projects, so every next one makes me happier!

You live in your homeland, Poland. Have you ever thought about leaving your country?

Yes and no. Yes because of my personal needs to increase my knowledge, extend my skills, no because I think I can do my best here. I'm also fearful about starting life in other country. You know, few years working as a "wash machine" before starting work as a designer is not for me. Especially now, when poles roll in abroad (England, Ireland)... But, of course, I have my small dreams... :)

Imagine that you have a time machine and you have only one day to go back in the world history. Which day would you choose and what would you like to see most?

I wonder how Earth would look like before humans start to build present empires. When New York, Hong Kong, London and Sydney were empty. Ok, with two roads crossing, but thats all. I would like to see how everything raised. It could be crazy journey, but just for one day - why not.

What does inspire you while working or before starting to work? Do you have an idol?

You may not believe me, but I don't have (and never had) an idols. I would say I fell respect to many graphic designers, fashion designers, typographers, photographers, illustrators, movie makers, musicans etc. I'm inspired by the best designers, which make me feel so small, but also gives power to be better. My goal is to stay independent without a known style and that's why I don't have any idols - they may make me blind to their work and simple style copier. Thats why my artworks are so different. But - of course - I have my favorite design ways I will follow and spread.

Do you like music and does it change your mood while working?

I have to listen music. I love silence, but not while working. I'm addicted to music. I prefer trip hop and electronic sounds - Dj Shadow, Dj Krush, Fatboy Slim, Crystal Method are one of my favorites.

Theme of our 7th issue is "Dream". What does this word mean to you? What is your greatest aim in life?

I'm enjoying dreaming everyday. It makes me happier and allows to think abstract. Currently my greatest aim is to be as good designer as it could be. I'm working hard and I won't stop. I have many more things to learn but I want some of my designs will live longer than me so it is a good swap.

Nletylko ne anlama geliyor?

Aa! Bana bu isim hakkında soru soran ilk kişisiniz. İlginç, çünkü 4 yaşımdan beri kullanıyorum ve o şimdi sadece bir alan adı, fakat birçok insan beni; adımla, hatta takma adımla bile ilgisi olmayan bu sözcükle çağırıyor. Doğrusu nasıl telaffuz ettiğinizi merak ediyorum ;) Neyse. Nietylko ayrı yazılmalı. Nie tylko şeklinde. "Sadece o değil" anlamına geliyor.

Sade ve güçlü grafik çalışmaları görmek her zaman harikadır, özellikle de afişlerde. Siz de çalışmalarınızda izleyicilere, okumaları gerekeni görmek istedikleri şekilde sunuyorsunuz. Doğu Avrupa afiş sanatıyla ilgili neler biliyorsunuz?

Evet, Doğu veya Polonya Afiş Okulu beni yaklaşık bir yıl önce etkisi altına aldı. Bazı afişlerimin çıplak, yani bilgisayar grafiğinden arınmış olmasının nedeni de budur. Ana fikir, yeni teknikleri kullanmadan yeteneğin alıştırmasını yapmak, yalın ve hızlı üretmektir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya afişleri, tarzları ve temalarıyla fark yaratmışlardı. Hükümeti kızdırmayacak eğretilemeler ve yeni araçların eksikliği, sirk ve tiyatral afişlerin şeklini belirledi. Bu akış hala geçerli.

Hangisi sizi daha mutlu ediyor? Afiş tasarımları mı, albüm kapakları mı, el ilanları mı, yoksa farklı çalışmalar mı?

Güzel bir soru. Çalışma alanlarından dolayı afiş yapmayı gerçekten çok seviyorum. Albümler daha farklı. Sınırlı bir alanınız var fakat çok sayıda resmi kullanabiliyorsunuz ve sonuçta kitaba benzer bir iş yaratmış oluyorsunuz. Her sayfa izleyiciye farklı şeyler veriyor. Yani ikisi de beni mutlu ediyor. Aynı zamanda illüstrasyondan da çok keyif alıyorum. Her şey konuya bağlı. İlginçse nerede uyguladığının bir önemi yok. Yeni alanlar keşfetmek de daha çok tasarım yapmak için güzel bir yol. Yeni projeler üretmeyi çok seviyorum bu yüzden sıradaki her şey beni mutlu ediyor.

Doğduğunuz yer olan Polonya'da yaşıyorsunuz. Hiç bu ülkeyi bırakıp başka bir yere gitmeyi düşündünüz mü?

Evet ve hayır. Evet çünkü kişisel ihtiyaçlarım, bilgimi arttırmamı ve yeteneklerimi geliştirmemi gerektiriyor. Hayır çünkü en iyi şekilde yaşayacağım yerin burası olduğunu düşünüyorum. Bir de yeni bir ülkede hayata yeniden başlama fikri beni ürkütüyor. Tasarımcı olarak çalışmaya başlamadan önce başka işler yapmak zorunda kalmak bana göre değil. Ama tabii benim de küçük hayallerim var :)

Bir zaman makineniz olduğunu ve dünya tarihinde geri dönmek için sadece bir günü seçebileceğinizi hayal edin. Bu hangi gün olurdu ve en çok neyi görmek isterdiniz?

İnsanların ülkeler kurmaya başlamadan önce Dünya'nın neye benzediğini görmek isterdim. New York'un, Hong Kong'un, Londra'nın ve Sidney'in boş olduğu zamanlarda. Her şeyin nasıl büyüyüp yükseldiğini görmek... Çılgınca bir seyahat olurdu. Fakat sadece bir günlük... Neden olmasın.

Çalışmaya başlamadan önce ve çalışırken neler size ilham verir? Bir idolünüz var mı?

Belki bana inanmayacaksınız ama benim idollerim yok ve hiçbir zaman da olmadı. Birçok grafik ve moda tasarımcısına, tipografa, fotoğrafçıya, illüstratöre, film yapan insana, müzisyene vb. saygı duyuyorum. Bana çok küçük olduğumu hissettiren ama aynı zamanda daha iyi olmam için güç veren en iyi tasarımcılardan ilham alıyorum. Amacım bilinen tarzlardan farklı olmak ve bağımsız kalmak, bu yüzden de bir idolüm yok. İdoller birini kör edebilir ve sıradan bir kopyalama sürecine sokabilir. Bu yüzden benim çalışmalarım farklı. Fakat tabii sevdiğim, takip edip yaydığım tasarım türleri de var.

Müzikten hoşlanıyor musunuz? Müziğin çalışmalarınız sırasında ruh haliniz üzerinde etkisi oluyor mu?

Müzik dinlemek zorundayım. Sessizliği severim fakat çalışırken değil. Ben müziğe bağımlıyım. Trip hop ve elektronik tarzları seviyorum. DJ Shadow, DJ Krush, Fatboy Slim ve Crystal Method favorilerimden yalnızca birkaçı.

7. sayımızın konusu "Hayal". Bu sözcük size neyi ifade ediyor? Hayattaki en büyük hedefiniz nedir?

Her gün hayal kurmaktan çok keyif alıyorum. Beni mutlu ediyor ve soyut düşünmemi sağlıyor. Şu an hayattaki en büyük hedefim, mümkün olduğu kadar iyi bir tasarımcı olmak. Çok çalışıyorum ve durmayacağım. Öğrenmem gereken çok şey var fakat en büyük dileğim, tasarımlarımdan birinin benden daha uzun süre yaşaması.