Jason Levesque

Illustrator / Bak 01
iam.stuntkid.com

English

I do both, freelance and have a regular 9 to 5 job. I think it’s important to mix both together and a sure bet you’ll always have work.

Türkçe

Ben ikisini de yapıyorum. Hem serbest çalışıyorum, hem de 9’dan 5’e kadar bir şirkette. Sanırım önemli olan ikisini birlikte yürütebilmek. Böylece her zaman elinizde iş oluyor.

Let's start with a classic question. Do you remember when and how you started drawing?

I've always liked drawing. As a young kid I would make up stories and draw the characters. I have binders full of the lousy and cliche character drawings. I thought I was great then, and if I had realized how bad my drawings were, I probably would have become discouraged and stopped, so ignorance can be bliss!

When did you buy your first graphic tablet? In what ways do you use it?

I didn't buy my first one tablet. I had one of the larger Wacom tablets given to me for work when I began working as a web designer for a golf time scheduling company in the late 90s. Even then I didn't use it for drawing much. I started seriously using and learning with a tablet a couple years ago. I saw all these great illustrators online and wanted to learn how to color like them so I forced myself to learn with a smaller tablet I bought myself around the same time I bought a G5 Mac computer. I also use it like a mouse, not just for Photoshop work.

Can you tell us about your working process? Which software do you mostly use?

I use Adobe Photoshop for almost everything, From web design to illustration. When illustrating I often start out with a drawing in my sketchbook, scan it and then finish it in Photoshop. Sometimes I come up with an idea, have a hard time putting it down on paper, so I then set up the scene or pose I want to draw and then take photographs of a model, then use it as a reference. I also use Macromedia Dreamweaver to put my websites together, along with some Flash for animation. I've also started teaching myself Adobe After Effects.

Which artists are inspiring you most?

Hard one! Um, there's so many great ones out there! I do like Katsuya Terada a lot. I also think Audrey Kawasaki is an amazing painter. I have a huge folder of artist's websites that I go to when I'm feeling uninspired.

Adobe has acquired Macromedia and this caused different reactions. Free-hand users are a little bit nervous and Adobe users seem to be happy. What do you think? Can you compare the interface designs of two companies?

I don't have much of an opinion about it, and I'm not sure how to really compare the interfaces. Put it this way, I hope Adobe doesn't muck Macromedia up, and I hope Macromedia doesn't muck Adobe up. It would be nice if they purely benefited from each other. The cliche 'If it's not broken, don't fix it' applies.

Which one do you prefer; working for a very big advertising agency, or a freelance job?

They both have their benefits. I believe I need a boss to keep me focused sometimes. Plus working for a big company comes with weekends off and health insurance! Hooray for health insurance! Don't forget savings plans and such.

Working as a freelancer is great too. You get to be more creative, yet none of your time really belongs to yourself. If someone is paying you to do something it can feel like any of your freetime is stealing time from a client. Plus freelance isn't always reliable. I do both, freelance and have a regular 9 to 5 job. I think it's important to mix both together and a sure bet you'll always have work.

If you have one chance to change a brand's visual materials (its logo, illustrations, etc.). Which one would you choose?

If you mean materials I'd change illustrations because that's what I enjoy doing the most. If you mean what brand, I really don't know offhand. I see so many ugly logos all day. There's many a boat or recreational vehicle company that could do with some rebranding. I used to design and install signs when I was much younger and that taught me people are great at making ugly logos!

If you have a time machine, who would you like to meet most in the art history?

Uh, I don't know. I don't think I'd have anything to say to anyone! Infact I'd rather go back and time and just be able watch artists work rather than talk to them, like a fly on the wall, less pressure on me to sound smart and charming and not get in the way!

Theme of our first issue is "Wrong". Could you please tell us “what is wrong in life" or "what wrong is" with a little sketch?

Hehe, I can give you something 'wrong' in a funny way. I try not to dwell on sad things and instead live my life in a way that is good for those around me.

Dilerseniz klasik bir soruyla başlayalım. Çizim yapmaya ne zaman ve nasıl başladığınızı hatırlıyor musunuz?

Çizim yapmayı her zaman sevdim. Küçük bir çocukken hikayeler yaratır ve karakterlerini çizerdim. Birbirinden berbat ve sıradan karakter çizimleriyle dolu klasörlerim vardır. Sonraları çok iyi olduğum kanısına vardım. Eğer işlerimin ne kadar kötü olduklarını düşünseydim cesaretimi kaybedip vazgeçebilirdim. Evet, bazen cahillik büyük mutluluklar getirebiliyor!

İlk grafik tabletinizi ne zaman satın aldınız? Tabletinizi ne şekilde kullanıyorsunuz?

İlk tabletimi satın almadım. Çalışırken bana verilen büyük bir Wacom vardı. 90'ların son dönemlerinde bir golf zaman çizelgesi firması için web sitesi tasarımı yaparken kullanmaya başlamıştım. Sonraları çizim için çok fazla kullanmadım. Tablet kullanmayı gerçekten öğrenip ciddi şekilde çizim yapmaya başlamam iki üç yıl önceydi. İnternette bu yolla illüstrasyon yapan sanatçıların işlerini gördüm ve onlar gibi renklendirmeyi öğrenmeye çalıştım. Kendime küçük bir tablet ve G5 aldım. Şimdi tableti sadece çizim için değil, her işlem için fare gibi kullanıyorum.

Bize çalışma sürecinizden söz eder misiniz? En çok hangi yazılımı kullanıyorsunuz?

Hemen her şey için Adobe Photoshop programını kullanıyorum. Web tasarımından illüstrasyona... İllüstrasyona çoğunlukla taslak defterime çizimimi yaparak başlıyorum. Sonra onu tarıyor ve Photoshop'ta tamamlıyorum. Bazen bir fikir üretiyorum, onu kağıda dökmek için bir hayli uğraşıyorum. Bir sahneyi veya pozu istediğim şekilde tasarladıktan sonra bir modelin fotoğraflarını çekiyor ve onu kaynak olarak kullanıyorum. Web sitelerini yaratmak için Macromedia'nın Dreamweaver programını, animasyonlar için ise Flash'ı tercih ediyorum. Ayrıca Adobe After Effects'i de yeni yeni öğrenmeye başladım.

En çok etkilendiğiniz sanatçıların adlarını bizimle paylaşır mısınız?

Zor bir soru. Sevdiğim birçok sanatçı var. Katsuya Terada'yı çok başarılı buluyorum. Audrey Kawasaki de müthiş bir ressam. Klasörümde, ilhama ihtiyaç duyduğum zamanlarda işlerine baktığım birçok değerli sanatçının web siteleri var.

Adobe, Macromedia'yı satın aldı ve bu durum çeşitli tepkilere yol açtı. Freehand kullanıcıları alışkanlıklarını düşünerek kuşkulanmaya başladılar, Illustrator kullanıcıları ise gayet memnun görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Umarım Adobe, Macromedia'nın, Macromedia da Adobe'nin alışkanlıklarını tamamen yok etmez. İkisi de birbirlerinden en iy işekilde yararlanabilirlerse herkes için en iyisi olur diye düşünüyorum. Klişe tabirle: "Kırılmadıysa onarma."

Büyük bir reklam ajansında çalışmayı mı, yoksa serbest iş yapmayı mı tercih edersiniz?

İkisinin de ayrı ayrı yararları var. Bir patronun beni işime daha iyi konsantre ettiğini düşünüyorum bazen. Ayrıca büyük bir şirket için çalışmak size boş haftasonları ve sağlık sigortası da kazandırıyor. Yaşasın sağlık sigortası! Birikimleri ve planları da unutmayalım.

Bunun yanında serbest çalışmak da ayrıca güzel. Daha yaratıcı olmayı amaçlayabiliyorsunuz. Biri size çalışmalarınız için para ödüyorsa onun boş zamanınızı çaldığını hissedebiliyorsunuz. Ayrıca serbest çalışma her zaman güvenilir olamıyor. Ben ikisini de yapıyorum. Hem serbest çalışıyorum, hem de 9'dan 5'e kadar bir şirkette. Sanırım önemli olan ikisini birlikte yürütebilmek. Böylece her zaman elinizde iş oluyor.

Bir şirketin görsel malzemelerini (logosunu, illüstrasyonlarını vb.) değiştirme şansınız olsaydı, hangisini seçerdiniz?

Genel olarak materyaller için soruyorsanız illüstrasyonları değiştirirdim çünkü en çok bunu yapmaktan hoşlanıyorum. Hangi marka diye soruyorsanız... Bunun için biraz hazırlıksızım sanırım. Her gün o kadar kötü logolar görüyorum ki çevremde. Kurumsal kimliklerinin yeniden tasarlanması gereken çok fazla şirket var. Daha gençken tabelalar tasarlıyor ve yerleştiriyordum. Bu bana insanların çirkin logolar yapmakta ne kadar başarılı olduklarını öğretmişti.

Bir zaman makineniz olsaydı sanat tarihi sayfalarında yer alan hangi sanatçıyla tanışmak isterdiniz?

Hm, bilemiyorum. Kimseye söyleyecek bir şey bulabileceğimi sanmıyorum. Onlarla konuşmaktansa duvardaki bir sinek gibi sessizce nasıl çalıştıklarını gözlemlemeyi tercih ederdim.

İlk sayımızın konusu "yanlış". Bize hayatınızda nelerin yanlış olduğunu veya yanlışın ne olduğunu anlatır mısınız?

Size yanlış olan bir şeyi esprili bir şekilde verebilirim. Üzücü şeyler üzerinde düşünmektense iyi olan şeylerin yanında olmayı tercih ediyorum.