Simone Lo

Graphic Designer / Bak 01
www.seriph.com

English

I think technique can be taught. I think vision, creativity and style are inherent.

Türkçe

Bence teknik öğretilebilir. Görüş, yaratıcılık ve tarz ise insanın doğasındadır.

Where were you born?

I was born in the USA, in Massachusetts.

Which school or schools are you graduated from?

Longmeadow Highschool and Carnegie Mellon University.

Do you think art can be taught? If you were a teacher in an art academy, which 'golden rule' would you share with your students? (Can it be "simple is the best"? :)

I think technique can be taught. I think vision, creativity and style are inherent. I think if I were to teach, that would be the rule. That all the fundamentals and technicalities the students would learn would be their tools to realise whatever visions existed in their heads. My job as a teacher would be help them realise those visions.

We know that the name of your personal project "Seriph" is coming from "Seraph" and "Seraph" is the angel who is closest to God, according to medieval Christianity. If you were that close to God, what would be your one and only question for him?

Whats his/her/its favourite food.

Up to now, you have worked with lots of big companies including giants from movie industry, Lion's Gate, Universal and Sony Pictures. Are you interested in movies personally? Which movie has affected you most?

There is a huge list, but here’s the 'short list' in no particular order:

Vanilla Sky
Akira
Ghost in the Shell
The Shawshank Redemption
Lord of the Rings
Goodfellas
The Crow
Elizabeth
The Breakfast Club
The Usual Suspects
American Beauty
Super Size Me

In your resume, you are talking about 'your piano' as one of the tools you are using. What kind of music and which composers are inspiring you most? Is the music you are listening affects your work directly?

I love all kinds of music, I play a range of things from easier Beethoven to Tom Waite and also occasionally write my own stuff. The most inspiring composers to me are Beethoven, Rachmaninov, Chopin, Thomas Newman & Danny Elfman.

Theme of our first issue is "Wrong" in Bak Magazine as you know. Can you tell us what is wrong in your life and in the world?

In my life, I can’t say there’s much wrong at all :) As for the world, there is plenty wrong out there: intolerance & bigotry, lack of responsibility, lack of balance between the individual and community as a whole- but that’s just for starters :)

Do you have something to add before we finish?

Enjoy life!

Nerede doğdunuz? Hangi okul veya okullardan mezunsunuz?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletinde doğdum. Longmeadow Yüksek Okulu'nu ve Carnegie Mellon Üniversitesi'ni bitirdim.

Sizce sanat öğretilebilir mi? Bir sanat akademisinde öğretmen olsaydınız öğrencilerinizle paylaşacağınız altın kuralınız ne olurdu?

Bence teknik öğretilebilir. Görüş, yaratıcılık ve tarz insanın doğasındadır. Sanırım öğretmen olsaydım kuralım bu olurdu. Öğrenecekleri tüm kural ve tekniklerin, onların kafalarındaki görsel yetiyi ortaya çıkaracak birer araç olduğunu söylerdim.

Kişisel projeniz olan "Seriph"in adının, "Seraph" sözcüğünden geldiğini ve "Seraph"ın Orta Çağ Hristiyanlığı'nda 'tanrıya en yakın melek' olarak tanımlandığını biliyoruz. Siz tanrıya bir Seraph kadar yakın olsaydınız, ona soracağınız ilk ve tek soru ne olurdu?

Ona en sevdiği yemeği sorardım.

Bugüne kadar birçok büyük firmanın işlerini yaptınız. Bunların arasında sinema endüstrisinin devleri Lion's Gate, Universal ve Sony de var. Sinemayla kişisel olarak ilgileniyor musunuz? En çok etkilendiğiniz filmin adını bizimle paylaşır mısınız?

Favori listem bir hayli uzun. Kısaca sıralamak gerekirse;

Vanilla Sky
Akira
Ghost In The Shell
Esaretin Bedeli
Yüzüklerin Efendisi
Sıkıdostlar
Karga
Elizabeth
Kahvaltı Kulübü
Olağan Şüpheliler
Amerikan Güzeli
ve Şişir Beni.

CV'nizde, kullandığınız araçlar arasında 'piyanonuza' da yer veriyorsunuz. Ne tür müzikten ve hangi bestecilerden ilham alıyorsunuz? Dinlediğiniz müzik, çalışmalarınızı doğrudan etkiliyor mu?

Müziğin her türünü çok seviyorum. Beethoven'dan Tom Waits'e kadar birçok ismin eserlerini çalıyorum. Ayrıca bazen kendim de beste yapıyorum. En çok ilham aldığım besteciler ise Beethoven, Rachmaninov, Chopin, Thomas Newman ve Danny Elfman.

Bildiğiniz gibi Bak Dergisi'nde ilk konumuz "Yanlış". Bize hayatınızdaki ve dünyadaki yanlışlardan bahseder misiniz?

Benim hayatımda yanlış giden bir şey yok :) Ama dünya için bolca olduğunu söyleyebilirim. Hoşgörüsüzlük, bağnazlık, sorumsuzluk, bireyler ve toplum arasındaki dengesizlik. Tabii bunlar sadece başlangıç :)

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hayattan zevk alın!